Той не за първи път провокира, коментира и се разпорежда. Американският посланик в Берлин Ричард Гренел редовно създава скандали. Германските политици твърдят, че се държи като "комисар на окупационна сила".

Американският дипломат реагира доста остро на обявения от финансовия министър Олаф Шолц бюджет да отбрана. Съгласно проектобюджета делът на отбранителните разходи трябва да се повиши леко до 1,37 процента от БВП.

Средносрочното финансово планиране обаче предвижда до 2023 година спад в разходите за отбрана до 1,25 процента от БВП. И то въпреки че САЩ отдавна настояват Германия да се ангажира по-силно финансово в НАТО. "Страните-членки на НАТО ясно се задължиха да увеличат разходите си за отбрана на два процента до 2024 година, а не да ги намаляват", заяви Гренел за агенция ДПА.

Намеса във вътрешните работи на Германия

Много германски политици съзират в критиките на американския посланик намеса във вътрешните работи на Германия, пише Дойче веле. Зам.-председателят на партията на Свободните демократи (FDP) Волфганг Кубики дори настоява германският външен министър Хайко Маас незабавно да обяви Ричард Гренел за персона нон грата: „Когато един американски дипломат се държи като върховен комисар на окупационна сила, е редно да усети, че нашата толерантност има граници", заяви Кубики във вторник. Той допълни, че американският посланик нарушава Виенската конвенция, според която един посланик няма право да се меси във вътрешните работи на чужда държава.

Карстен Шнайдер от парламентарната фракция на германските социалдемократи също отхвърля критиките на американския посланик: "Това е тоталното падение на един дипломат. Всичко това напомня за поведението на хлапак", заяви Шнайдер.

Александър Добринт от ХCС заяви, че американското посолство няма право да дава никакви нареждания на управляващите в Германия: „В крайна сметка съставянето на държавния бюджет става въз основа на суверенно решение на Федерална република Германия и на германския Бундестаг. Германското правителство няма нужда от никакви съвети отвън", каза той още.

Постоянните провокации на един дипломат

Историята с американския дипломат си има и предистория. Откакто 52-годишният Гренел беше назначен за посланик в Германия, което стана през май 2018 година, той постоянно предизвиква скандали с това, че коментира германската политика и дори си позволява да поставя условия. Малко след встъпването си в длъжност той заяви, че германските фирми не бива да правят бизнес с Иран, след като САЩ  денонсираха ядреното споразумение с ислямската република.

През февруари 2019 години той отново предупреди Германия и другите европейски страна да не заобикалят американските санкции срещу режима на моллите в Техеран. Освен това Гренел предизвика удивление с думите си, че смята да подкрепя "другите консерватори в цяла Европа", което беше неприкрит намек в подкрепа на дяснопопулистките партии.

Гренел се намеси и по темата за изграждането на газопровода "Северен поток 2". Той заплаши със санкции участващите фирми, защото проектът поставял Украйна в неравностойно положение и засилвал опасността от руска интервенция. А само преди няколко дни посланик Гренел изпрати заплашително писмо до германския министър на икономиката Петер Алтмайер, в което обяви, че ще ограничи достъпа  на германските служби за сигурност до разузнавателни информации от САЩ, ако Германия допусне китайския концерн Хуауей до участие в търга за новата мобилна мрежа 5G.

Само Ангела Меркел успява да запази спокойствие

Една от малкото, които не коментират стила на американския посланик, е канцлерката Ангела Меркел. Затова пък тя коригира изявлението му по същество. Меркел се позова на факта, че Германия постоянно увеличава разходите за отбрана до предвидените за 2020 година 1,37%. Канцлерката подчерта и друго: данните от средносрочното финансово планиране не са показателни, „решаващи са реалните разходи. А те винаги са били повишавани", каза Меркел.