Президентът на Института за световна икономика в Кил (IfW) Габриел Фелбермайр прогнозира, че който успее да разработи ваксина и да започне нейното производство, ще спечели от това много. А американски анализатори изчислиха, че наистина могат да се очакват до 50 милиарда допълнителна печалба само тази година.
Разбира се, въпросът опира и до количествата продадени ваксини. А от изтрита вече публикация в Тwitter на белгийския държавен секретар Ева Де Блеекер стана известно и какви са цените на ваксините, пазени доскоро в строга тайна. Така например една доза от ваксината на Moderna струва 15 евро, тази на BioNTech/Pfizer - 12 евро, а една доза от препарата на AstraZeneca - само 1,78 евро.
Многообещаващ бизнес
Като цяло обаче продажбите ще бъдат за милиарди. Само германската фармацевтична компания от Майнц BioNTech смята заедно с американския си партньор Pfizer да произведе през тази година два милиарда дози от ваксината. Заради очакваните огромни печалби от това акциите на компанията поскъпнаха неимоверно: стойността на фирмата се утрои, достигайки сумата от почти 27 милиарда долара. Това включва и очакванията за оборот от 6,5 милиарда и брутна печалба от 4,4 милиарда евро през 2021 година. За сравнениие: миналата година компанията приключи на минус - реализира загуба от 270 милиона евро при оборот от едва 500 милиона евро, пише "Дойче Веле".
Бизнесът с ваксините е многообещаващ и за Moderna - една сравнително малка и млада биотехнологична компания. Анализатори от "Голдман Сакс" предричат оборот от 13,2 милиарда долара за тази година - огромен скок за компания, имала през 2019 година оборот от едва 60 милиона долара. Междвременно борсовата цена на основаната през 2010-а година фирма от Кеймбридж, щата Масачузетс, достигна 62 милиарда долара - приблизително колкото значително по-големия германски концерн Bayer.
Времето да се печели е сега
Британско-шведската фирма AstraZeneca пък обещава да продава своята ваксина на цена, която покрива само себестойността на препарата, т.е. без печалба. Това обещание обаче важи само до юли, разкри "Файненшъл Таймс", позовавайки се на документ за вътрешно ползване. От едно кратко, но много важно допълнение в казаното от шефа на фирмата Паскал Сорио става ясно, че въпросната цена по себестойност ще важи "само докато продължава пандемията". AstraZeneca засега не посочва конкретна дата за това, но от договореностите между нея и здравните власти на Бразилия става ясно, че от фирмата очакват пандемията да приключи това лято. Което означава, че от средата на тази година цената на британско-шведската ваксина може да се увеличи.
Производителят се позовава на високите разходи за разработването и произвоодството на препарата. Но в същото време фармацевтичните концерни са получили огромни субсидии за разработването на ваксини. Така например Moderna е била подпомогната с 955 милиона долара, Pfizer - със 1,95 милиарда долара. В Германия фирмите BioNTech, CureVac от Тюбинген и IDT Biologika от Десау са били субсидирани общо със 750 милиона евро.
CureVac, която очаква да е готова с ваксината до лятото, също обяви, че очаква сериозни печалби. "Не можем да продаваме на цени по себестойност, тъй като имаме инвеститори, които от 10 години влагат средства в компанията", заяви пред "Файненшъл Таймс" финансовият директор на компанията Пиер Кемула.
Все пак бизнесът с ваксините няма да е вечен, а ще бъде ограничен по време. Повечето експерти смятат, че няма да се наложи имунизациите да бъдат правени периодично през определен период. Респективно анализаторите очакват оборотът на Moderna още през 2022-а година да спадне с 40 процента. За BioNTech пък прогнозата е дори за спад с 44%.