Дошъл от частния сектор и малко известен на широката общественост, вторият човек в йерархията на американското министерство на отбраната Патрик Шанахан го оглави вчера, в момент, когато военният апарат на САЩ навлиза в деликатна фаза, пише Франс прес.
Петдесет и шест годишният Шанахан бе назначен за изпълняващ длъжността министър на отбраната след шумната оставка на Джим Матис на 20 декември, провокирана от дълбоки неразбирателства с президента Доналд Тръмп, най-вече по въпроса за изтеглянето на американските войници от Сирия.
Матис, който олицетворяваше относителната стабилност в едно белязано от политически трусове правителство, заяви, че ще се оттегли в края на февруари, за да има плавен преход между него и приемника му.
Доналд Тръмп, който явно бе подразнен от отразяването на оставката в медиите, реши да ускори оттеглянето на Матис за 1 януари. И назначи Патрик Шанахан с кратък туит: "Той ще се справи фантастично!".
Отсега нататък на този сдържан и внимателен към детайлите мъж ще бъде възложена отговорността да ръководи изтеглянето на разположените в Сирия 2000 американски войници и частичното изтегляне от Афганистан, както и да преценява по какъв начин ще се отразят тези решения на място и върху американските съюзници.
Патрик Шанахан, който никога не е служил в армията и е прекарал по-голямата част от кариерата си в самолетостроителната компания Боинг, е готов за тази мисия, уверява обкръжението му в отговор на скептиците.
Шанахан е заместник-министър на отбраната от 2017 г. и "в продължение на 18 месеца наблюдаваше операциите, присъстваше на всички срещи и участваше във всички обсъждания", заяви пред Франс прес говорителят му подполковник Джо Бучино.
"Лисица в кокошарника"
Шанахан, който е родом от щата Вашингтон в северозападната част на САЩ, е прекарал 31 години в Боинг, където е бил вицепрезидент по логистиката и операциите, а също така и генерален директор на програмата на Боинг за противоракетна отбрана.
Неговият опит като мениджър и техническите му познания му бяха полезни на поста заместник-министър на отбраната, който е по-малко политически и повече свързан с функционирането на огромната администрация на Пентагона.
Въпреки това по време на изслушването му в Сената републиканецът Джон Маккейн (който тогава ръководеше комисията на горната камара на Конгреса за въоръжените сили) разкритикува недостатъчните му познания за дипломацията.
Покойният Маккейн заяви, че липсата на точност в някои от отговорите на Шанахан е "почти обидна".
Маккейн изказа мнение, че да назначиш бивш ръководител от самолетната индустрия в Пентагона е равносилно на това "да вкараш лисица в кокошарника".
"Космически сили"
На поста заместник-министър на отбраната Патрик Шанахан допринесе за това бюджетът на Пентагона да бъде ориентиран отново срещу заплахите от Русия и Китай.
Той освен това подкрепи ентусиазирано идеята на Доналд Тръмп за създаване на "космически сили" като шести клон на въоръжените сили на САЩ до 2020 г. Проектът трябва да бъде одобрен от Конгреса.
Като доказателство за интереса си към технологиите Шанахан реагира в Тwitter още преди Коледа на изстрелването на ракета на Спейс Екс, която изведе на орбита мощен Джи Пи Ес сателит на военновъздушните сили на САЩ.
Ако иска да стане министър на отбраната за постоянно, то ще му се наложи да навлезе по-дълбоко в политиката. На първо място Шанахан ще трябва да успокои съюзниците на САЩ, които Доналд Тръмп често обвинява, че прекалено много разчитат на американската армия. Той освен това ще трябва успокоява страстите на президента, но без отрицателни последици за самия себе си.
Доналд Тръмп не се поколебава да отстранява от длъжност хората, които му противоречат. Пример за това са уволненията на държавния секретар Рекс Тилърсън и на началника на канцеларията на Белия дом Джон Кели.
"През целия си живот като възрастен човек Патрик Шанахан е изказвал при необходимост мнение, различно от това на шефовете си, и няма никаква причина той да не продължи по същия път", уверява служител, който го познава добре.
/БТА/