Сваленият судански президент Омар ал Башир, който е издирван от Международния наказателен съд (МНС), няма да бъде екстрадиран, а ще бъде съден в Судан. Това обяви днес на пресконференция в Хартум генерал Омар Зейналабдин, председател на политическия комитет към военния съвет, поел властта в Судан, предадоха осведомителните агенции.

Според генерала предаване на бившия вече президент в чужбина би било "грозно петно върху Судан" и даже въоръжените бунтовници "не искат той да бъде екстрадиран", добави БТА. Зейналабдин подчерта, че действията на военните не са преврат, а реакция на исканията на народа. "Ние имаме своя правораздавателна система. Ние няма да екстрадираме нито един судански гражданин. Ако го екстрадираме, това ще е черно петно в нашата история", каза Зейналабдин.

МНС издирва Омар ал Башир от март 2009 г. по обвинения в тежки нарушения на правата на човека и военни престъпления в суданския регион Дарфур. Сега той е държан на неизвестно място, но военните не съобщават къде.

Зейналабдин декларира, че военният съвет няма да налага нищо на народа, че желае да създаде атмосфера за мирен диалог и че армията ще установи контакти с политическите сили в страната. Суданската армия няма намерения да управлява безсрочно и решението на кризата в Судан ще дойде от демонстрантите, а не от военните, добави той.

"Ние сме защитници на исканията на народа", отбеляза Омар Зейналабдин и подчерта, че новото правителство на Судан ще бъде гражданско и армията няма да се меси в работата му. Генералът обеща виновниците за убийствата на демонстранти по време на многомесечните протести в страната да бъдат изправени пред правосъдието и да понесат отговорност. Военните ще арестуват и изправят пред съда всички корумпирани хора в Судан, каза той.

Преходният период може да продължи само месец, ако премине без хаос, каза вчера председателят на военния съвет и министър на отбраната Ауад Мохамед Ахмед Бин Ауф. Днес Зейналабдин потвърди, че въпреки обявения вчера двегодишен преходен период, армията обмисля предсрочно да върне властта на ново цивилно правителство, ако ситуацията в Судан видимо се подобри. Той подчерта, че армията има готовност да възстанови действието на суданската конституция, ако народът поиска това, предадоха Ройтерс, ДПА, АП и ТАСС.

Гласът на гражданите на Судан трябва да бъде чут и те трябва да участват в процеса за излизане от политическата криза, заяви днес в Женева върховният комисар на ООН по правата на човека Мишел Бачелет. Тя подчерта, че в тази размирна атмосфера властите не трябва да използват сила срещу мирни демонстранти.