Йеменските бунтовници хуси, които са свързани с Иран, днес заявиха, че са изстреляли противокорабни ракети по два кораба, "Морнинг тайд"(Morning Tide) и "Стар Насиа"(Star Nasia), в Червено море, съобщи говорителят на хусите Яхия Сариа в телевизионно обръщение, предаде Ройтерс.
Информационната агенция на хусите САБА предаде:" Въоръжените сили обясниха в изявление, получено (от САБА), че са извършили две военни операции в Червено море, първата насочена към американски кораб (Star Nasia) и другата насочена към британски кораб (Morning Tide), И двата кораба са били атакувани с подходящи противокорабни ракети."
САБА допълва, че "въоръжените сили ще провеждат по-качествени военни операции срещу враждебни американски и британски цели в Червено и Арабско море в рамките на законното право на отговор на агресия и в защита на родината".
Сариа заяви, че това са били британски и американски кораби, но данни от устройствата за проследяване на корабите показват, че те плават под флага на Маршаловите острови и Барбадос.
От средата на ноември насам хусите атакуват търговски кораби с безпилотни самолети и ракети в Червено море и определят действията си като израз на солидарност с палестинците срещу войната в Газа между Израел и "Хамас", припомня БТА.
Британската фирма за морска сигурност "Амбри" заяви, че плаващият под флага на Барбадос кораб, собственост на британска компания, е претърпял щети от дрон, докато е плавал на югоизток през Червено море.
Собственикът на "Морнинг тайд", британската фирма "Фурадино шипинг" (Furadino Shipping), заяви пред Ройтерс, че в момента корабът плава без проблеми, но не даде повече информация.
Според информацията в сайта "Марин трафик" корабът е отпътувал на 28 януари от пристанище Варна. На 3 февруари плавателният съд е минал през Суецкия канал и е навлязъл в Червено море.
Обстрелът на корабите е бил извършен на 57 морски мили западно от йеменското пристанище Ходейда.
Снимката е илюстративна.
Прочетете още
- 18:00 След гражданския натиск: Добри новини за болницата в Карлово
- 19:01 Нова звезда на винената карта на България: Семейна изба печели отличие след отличие
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 17:00 Русинова: Докато държавата работи до 17:30 ч., камионите убиват денонощно