Финансите ми са червена линия. Това заяви американският президент Доналд Тръмп малко след влизането си в Белия дом. Индиректно той предупреди, че би било по-добре никому да не хрумва да се бърка там. Сега, почти две години по-късно явно той е на мнение, че тази линия е премината.
Американският президент заведе дело срещу Deutsche Bank. По този начин той иска да попречи на базираната във Франкфурт финансова компания да предаде финансови документи на демократите в Конгреса. Съдебният процес е отнесен до съда в Ню Йорк в понеделник, твърди британският Financial Times.
Към делото на президента на САЩ се присъединяват и децата на Тръмп - Доналд младши, Ерик и Иванка, както и няколко компании, включително и Trump Organisation. В допълнение президентското семейство е завело дело и срещу американската банка Capital One, пояснява още вестникът.
Според New York Times JPMorgan Chase, Bank of America и Citigroup също трябва да предоставят документация.
„Призовките бяха подадени, за да се претърсят всички подробности за финансите, бизнеса и личната информация на президента и неговото семейство и да се нанесат политически щети на Тръмп", се казва в жалбата, цитирана от Financial Times.
Демократите в Конгреса на САЩ изискват документи от Deutsche Bank и други финансови институции като част от разследването на финансовите дела на американския президент Доналд Тръмп. При това става дума за въпроса дали други държави са се опитали да повлияят на американската политика.
Демократите, които държат мнозинството в Камарата на представителите, разследват финансовите дела на президента във връзка с твърденията за евентуална корупция, политическа намеса от страна на Русия и подозрения за данъчни измами.
Комисиите за тайните служби и финанси в Камарата на представителите, водени от демократите Адам Шиф и Максин Уотърс, са изпратили призовки в банките. Със съдебния процес сега семейството на Тръмп се стреми да анулира исканията, като целта е да се предотврати сътрудничеството между банките и комисиите.
Уотърс наскоро обяви, че нейните адвокати работят с Deutsche Bank, за да обсъдят какви документи могат да бъдат предадени. За да се предотврати необходимостта комисиите да се занимават с прекалено много данни, обикновено е необходимо да се прецени точно коя информация може или не може да бъде от значение. Без съдебно решение Deutsche Bank бе решила да предостави документи на комисиите на 6 май.
„Ние оставаме ангажирани с предоставянето на агенции и комисии на адекватна информация и ще изпълним съдебна заповед по отношение на това разследване", заяви Deutsche Bank в изявление.
Дали делото ще е успешно, не е ясно. В ранните си оценки цитирани от американските медии експерти стигат до заключението, че законодателството може да се тълкува повече в полза на Конгреса. Председателите на комисии Уотърс и Шиф са оптимисти. Тръмп ще „открие, че Конгресът не може да бъде държан далече от конституционните си отговорности", казаха те.
Но делото може да блокира разследването поне за известно време. Адвокатите на Тръмп обвиняват комисиите, че е трябвало да информират президента за призовките и да изпратят копия. Вместо това семейство Тръмп е получило тази информация чрез Deutsche Bank.
Целия анализ четете в Investor.bg!