Представени през призмата на тероризма, жените често са в ролята на жертви на джихадизма или потенциални съюзници в борбата със заплахата.

Жените от редиците на "Ислямска държава" промениха това. Не само "джихадистката булка" Шамима Бегум, чиято история завладя британските медии, а преди нея и "Джихади Джейн" - американката, която си навлече печалната слава на най-популярната в социалните мрежи членка на "Ислямска държава".

От удобния западен свят до живота като джихадистка съпруга

Когато преди 4 години Шамима напуска Великобритания, тя отива в "Ислямска държава", за да стане "просто домакиня". Въпреки това след разгрома на ИД нейното британско гражданство е отнето, посочва BBC.

Случаят й повдигна редица въпроси за активната роля и инициатива за участие в екстремистки организации - не само в "Ислямска държава", но и в други групировки.

По данни на Обединеният кралски институт за отбрана и сигурност на Великобритания 17% от членовете на екстремистки организации в Африка са жени. Други подобни проучвания сочат, че 13% от чужденците в "Ислямска държава" са именно жени, които са се присъединили към групировката. Точните цифри обаче остават неточни и могат да бъдат далеч по-високи.

Изследователите са интервюирали жените, които са били пряко или непряко свързани с дейността не само на "Ислямска държава", но и на едно от крилата на "Ал Кайда" в Африка - Ал Шабаб.

Жените в Ал Шабаб имат традиционната роля на съпруги на бойците, които се грижат за дома. Други обаче са принудени да бъдат секс робини.

Всички те обаче могат да бъдат използвани да привлекат нови членове. Проучване в Кения показва, че жените са привличани с обещания за работа, финансова подкрепа и опора.

Един от примерите е на Хидая, шивачка, която била привлечена в редиците на Ал Шабаб от своя клиентка, която й предложила да инвестира и разшири бизнеса на шивачката. По-късно Хидая била убедена да отиде до граничен район, откъдето се прехвърлила в Сомалия.

В рамките на ИД жените действат онлайн и са активни при пропагандирането на идеите на групировката. Една подобна победа е случаят на Шамима Бегум, въпреки нейните настоявания, че в Сирия тя не е правила нищо повече от това да помага на съпруга си и да гледа децата си.

Някои от жените в "Ислямска държава" освен това са можели да изпълняват функциите на здравни работници, макар и под строг контрол. В рамките на групировката действа и морална полиция, съставена само от жени.

Когато "Ислямска държава" изгуби териториите си в Сирия и Ирак, натискът принуди джихадистите да поставят жените на фронтовата линия - буквално и преносно. Изданието на терористите "Ал Наба" призова всички жени на джихад, а миналата година публикува видео на жени на фронтовата линия.

Защо жените се присъединяват към джихадистки организации?

Редица причини карат жените да предпочетат живота на терористите. Много често мотивите им са същите като на мъжете - силна идеология и финансови облаги. Тактиките, насочени конкретно към жените също играят силна роля, като например обещанията за завръщане към "традиционните женски роли".

Например Ал Шабаб се възползва от притесненията на много млади мюсюлманки, че висшето образование ще бъде спънка пред възможностите им за брак.

"Ако си намеря мъж, който ще се омъжи за мен и ще ме защитава, защо да се стресирам с учене и образование", заявила една студентка от Найроби пред BBC.