Украинският президент Володимир Зеленски започна пресконференция, посветена на третата годишнина от войната с Русия. Държавният глава излезе на сцената и се готви да даде отговори на журналисти от украински и чужди медии.

На пресконференцията „Украйна. Година 2025“ Владимир Зеленски заяви при какви условия ще напусне поста си, който заема. Поражението на изборите не е едно от тези условия.

Зеленски е готов да напусне властта, ако това "донесе мир". Той също ще се откаже от поста си "в замяна на членство в НАТО".

Според Зеленски утре в Киев ще има среща на върха с участието на европейски лидери, която може да се превърне в повратна точка. Зеленски добави още, че списъкът на участниците в преговорите трябва да включва Украйна, САЩ, Русия и ЕС.

Журналистите чуха, че текстът на споразумението за минералите вероятно ще се промени. По-специално, днес изглежда, че вече не говорим за 500 милиарда долара, а за по-малка сума. По думите на президента вече има "консенсус" за намаляване на сумата. От друга страна около 20 американски компании оперират в окупираните територии и това "не вдъхва доверие", отбеляза той. Зеленски обясни още, че целта му не е икономическо споразумение с Белия дом, а споразумение за гаранции за сигурност. Освен това политикът припомни, че Доналд Тръмп „не винаги идваше“ и украинците се нуждаят от дългосрочен мир.

Зеленски обясни ситуацията с парите, които Украйна получи от САЩ през трите години на руско-украинската война. По думите му е имало споразумение с предишния президент Джо Байдън помощта да бъде под формата на безвъзмездни средства. Днес държавният глава на Украйна е готов да води диалог с 47-ия президент Доналд Тръмп. Той обаче няма да подпише настоящия вариант на споразумението, предложен от сегашната американска администрация.

"Споразумението гласи, че за всеки долар американска помощ Украйна трябва да върне 2, там е написано. Подчертал съм го в червено. За разбиране това е 100% заем. Имам въпрос: ако това е принудително и не можем без него, тогава може би трябва да го направим", каза политикът.

Украинският президент сравни получената от Украйна помощ с тази, която САЩ изпращат на т. нар. "араби". Той риторично попита дали тези партньори връщат парите на американците. И условията на президента Доналд Тръмп не означават ли, че Украйна трябва да се откаже от половината от средствата, които получава например от ЕС? Зеленски също подчерта, че не може да се съгласи с дълг, който ще бъде платен от десет поколения украинци.

Владимир Зеленски обясни, че не може да подпише споразумение за признаване на дълга на Украйна, който всъщност не съществува.

„Би било погрешно дори да признаем 100 милиарда долара. Не можем да признаем безвъзмездните средства като дълг. Безвъзмездните средства не са дълг. Въпросът не е в броя, а във факта, че не признаваме, че това е дълг“, отбеляза той.

Президентът коментира минералното споразумение, което украинците трябва да подпишат по искане на САЩ. Политикът описа хода на преговорите. Предложението му включваше получаване на американска подкрепа в замяна на украински минерални ресурси. В същото време той подчерта, че условието „50/50“ не е приемливо за Украйна. Междувременно следващото предложение на партньорите е да се признае дълг от 500 милиарда долара. Според Зеленски САЩ са предоставили 100 милиарда долара помощ. и това бяха безвъзмездни безвъзмездни средства.

„Нека да говорим за минерали, ресурси. Вие извличате, ние споделяме. Но спрете тази война, принудете Путин“, изрази позицията си Зеленски.

Владимир Зеленски отбеляза, че „масата за преговори“, свързана с руската война, не е мястото, където Украйна трябва да получава покана. Той съобщи и за обема на американската помощ: според него тя е 100 милиарда долара.

"Това не е маса за преговори, на която е поканена Украйна. Това е нашата маса", каза той.

Президентът съобщи, че в понеделник, 24 февруари, ще се проведе международна среща на върха, свързана с руско-украинската война. 13 представители на страни партньори на Украйна ще участват лично, други 24 ще се включат онлайн. Зеленски предложи възможни сериозни решения, които ще повлияят на ситуацията.

„Утре ще има важна среща на върха, може би ще има преломен момент – ще видим“, каза държавният глава.