Земетресение с магнитуд 5 разтърси Северен Тибет късно в четвъртък. Трусът е бил плитък, с огнище на дълбочина около 10 километра.
Данните са на Германския научноизследователски център по геонауки (GFZ), съобщава Reuters. Китайският център за наблюдение на земетресенията е оценил магнитуда на 4,7 и е локализирал труса в района на Нагчу.
Към момента няма съобщения за загинали, пострадали или нанесени материални щети.
Земетресението е регистрирано ден след опустошителното бедствие по границата между Непал и Китай, което отне живота на стотици хора. Епицентърът на труса обаче се намира на стотици километри северно от засегнатите от наводненията райони.
Няма данни земетресението да е свързано с катастрофалния поток от лед, вода, кал и скали. Анализите сочат, че бедствието край границата е било предизвикано от срутването на част от ледник, а не от сеизмичен трус.
Междувременно китайските власти активираха четвърта степен на реакция заради опасността от ново наводнение в Тибет. Образувано от отломките езеро може да прелее или естествената му преграда да се скъса. Експертни екипи наблюдават нивото на водата и очакваните валежи.
Прочетете още
- 15:00 Мъж наднича в частен имот в софийско село, камера го засне СНИМКИ
- 16:00 "Върни ги, не ги обричай на смърт": Мъж задигна клетка с четири малки котета в Бургас ВИДЕО
- 14:30 Схема в Дупница: Подават ти лист за „дарение", после портфейлът ти изчезва СНИМКИ
- 17:00 България гори, Бай Ганьо пуши: Фасът пак лети през прозореца