Жена, която не говореше години наред, след като получи инсулт и се парализира, възвърна способността си да говори благодарение на изкуствения интелект.
Новаторската процедура използва 253 електрода, които са имплантирани в мозъка на 48-годишната Ан Джонсън и след това са свързани към група компютри чрез малък порт, прикрепен към главата ѝ, пише New York Post. Електродите, които покриват областта на мозъка, където се обработва речта, прихващат мозъчните сигнали на жената и ги изпращат към компютрите.
Екранният аватар, който самата Джонсън избра, може да "казва" това, което мисли, използвайки копие на гласа й, записан преди години по време на 15-минутната наздравица, която направи на сватбата си.
Аватарът също мига с очи и използва изражения на лицето като усмивки, свити устни и повдигнати вежди, което го прави по-реалистичен.
Преди инсулта жената е работила като учител по математика в училище и като треньор по волейбол и баскетбол, омъжена е и има две деца. Най-голямата мечта на жената е да ги прегърне отново.
След дълги години на рехабилитация движенията и изражението на лицето й постепенно се възстановиха, но Ан не можеше да говори и трябваше да бъде хранена през сонда, докато успее да преглъща и яде ситно нарязани или меки храни.
Екип от UCSF, заедно с колеги от Калифорнийския университет в Бъркли, забелязали, че това е първият път, когато речта или изражението на лицето са били синтезирани от мозъчни сигнали. За да обучи AI системата, жената трябваше мълчаливо да „повтаря“ различни фрази от речник от 1024 думи отново и отново, докато компютърът разпознае модела на мозъчна активност, свързан с всеки звук.
Вместо цели думи, програмата AI беше научена да разпознава фонемите, единиците на езика, които съставят изговорените думи.
В момента екипът работи върху безжична версия, което означава, че потребителят няма да има нужда да се свързва физически с компютри с помощта на жици или кабели.
Превод: GlasNews