Археолози от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) завършиха годишния си сезон на разкопки в град Кулуба на маите в южен щат Юкатан. По време на изследването си те откриха мистериозен кубичен камък, който може да е бил жертвен олтар.
Подозренията на изследователите се засилиха още повече, когато откриха 16 жертвени каменни ножа, всички останали неизползвани. 13 от тези ножове са направени от обсидиан, известен със своята острота и издръжливост, пише Ancient Origins.
В дълбините на селището Кулуб висшите жреци, надарени с познания за анатомията на животните и хората, се занимавали с прецизни разфасовки и контролиране на скоростта на смъртта на своите жертви. Въоръжени с обсидианови ножове, тези религиозни фигури извършвали сложни кръвопускащи церемонии, изваждайки сърца, за да бъдат принесени в жертва на боговете. Подобни обичаи, макар и шокиращи според съвременните стандарти, са били от голямо значение за мирогледа на маите, служейки за успокояване на божествата, които контролират сушите, наводненията и деликатния баланс на космоса.
Алфредо Барера Рубио, усърден изследовател, свързан с INAH, съобщи, че разкопките са разкрили скривалище от 16 жертвени ножа в югозападната част на централния площад на Кулуба, в непосредствена близост до каменната плоча, за която се смята, че е служила като олтар за тези тъмни обреди.
Кристиан Ернандес Гонзалес, опитен археолог, подчерта ритуалното значение на тази находка, като отбеляза, че 16-те ножа никога не са били използвани за нанасяне на рани. Вместо това те са направени като принос към боговете.
Струва си да се отбележи, че докато три от ножовете са направени от кремък, местен материал, останалите 13 са направени от обсидиан, ресурс, който не се намира на полуостров Юкатан. Гонзалес също обясни, че тези обсидианови остриета идват от централно Мексико и Гватемала, региони, известни с богатите си находища на това вулканично стъкло.
Обсидианът, изключително остър и издръжлив, е имал дълбоко културно и историческо значение в царството на маите. Плодородните земи на Гватемала, по-специално, се гордеят с богати находища на обсидиан, което улеснява широка мрежа от търговия с далечни цивилизации през вековете.
Цивилизацията на маите е използвала широко гватемалския обсидиан в ежедневните си дейности, по-специално за издълбаване и декориране на нефрит със сложни шарки. През цялата история занаятчиите умело са трансформирали този ценен материал в различни инструменти, оръжия и ритуални артефакти като ножове и огледала за използване при гадаене и духовни церемонии.
Чрез внимателен анализ на източници на обсидиан, изследователите са успели да начертаят сложните търговски мрежи и търговски пътища, които свързват различни територии на маите, разкривайки икономическото и духовното значение на това почитано вещество. Духовната сила, приписвана на обсидиана, е толкова дълбока, че след завладяването на Централна и Южна Америка в средата на 16 век той бързо се превръща в ценно притежание на Европа.
Превод: GlasNews
Прочетете още
- 07:00 Пътна помощ или пътна гавра? Шокиращ разказ за измама след тежката катастрофа на АМ "Тракия"
- 13:07 Румънско семейство с шокиращ сигнал за УМБАЛ-Бургас: Изгониха ни с абокатите! СНИМКИ
- 11:05 Задържаха шефа на митницата в Пловдив СНИМКИ
- 12:00 20 години над закона: Кой направи Семерджиев възможен?