Германски художник спечели престижна награда за фотография с творба, създадена с помощта на изкуствен интелект, предадoха световните агенции.
Борис Елдагсен заяви, че от самото начало е бил открит относно работата си и не е приел приза от Световните награди за фотография на "Сони", тъй като тези конкурси все още не са подготвени за разглеждане на творби с изкуствен интелект.
В средата на март изображението на две жени от различни поколения в цвят сепия, озаглавено "Псевдомнезия: Електротехникът", бе обявено за победител в творческата категория.
Тогава Елдагсен даде интервюта, в които обясни как е направил творбата и заяви, че е искал да предизвика дебат за изкуствения интелект. Резултатът от конкурса показва, че дори опитни фотографи и експерти по изкуството могат да бъдат измамени.
„Нещо в тази снимка не е наред и това е, че тя не е истинска, а е създадена синтетично“, казва фотографът.
Пред дни той коментира, че "изображенията, направени от изкуствен интелект, и фотографията не трябва да се конкурират помежду си в подобна награда".
"Кандидатствах като нахална маймуна, за да разбера дали конкурсите са подготвени за участие на изображения с изкуствен интелект. Не са", заявява Елдагсен.
"Предвид неговите действия и последвалото изказване, в което се отбелязват умишлените му опити да ни подведе и да обезсили предоставените от него гаранции, вече не смятаме, че сме в състояние да водим смислен и конструктивен диалог", казват в отговор организаторите на конкурса.
Те посочват още, че са били подведени за степента на използване на изкуствен интелект и че Елдагсен заявил по-рано, че представя своя авторска снимка след намесата на такъв.
„След нашата кореспонденция с Борис и предоставените от него гаранции, преценихме, че представената от него фотография отговаря на критериите на конкурса и я допуснахме“, казват организаторите, цитирани от Би Би Си.
Много фотографи и художници се опасяват, че препитанието им е застрашено от инструментите на изкуствения интелект, които позволяват на всеки да създава впечатляващи изображения само с бърза текстова подсказка. Бързото развитие на автоматичните генератори на изображения вече предизвика съдебни дела, тъй като тези програми се "обучават" на огромен брой изображения - много от които са със защитени с авторски права.
Миналата година произведение, генерирано от изкуствен интелект, спечели награда на Панаира в щата Колорадо, което предизвика размисъл в света на изкуството. През септември изображение, създадено по този начин, спечели държавен конкурс за изкуство в САЩ.
Използването на изкуствения интелект във всичко - от писане на песни и есета до автомобили без водачи, провеждане на онлайн терапии и развитието на медицината, е широко обсъждано през последните месеци. Фотографи и художници заявяват, че по-рано с лекота са можели да посочват изображенията, генерирани от изкуствен интелект. Сега обаче установяват, че това става все по-трудно.
Президент на Асоциацията на фотографите Тим Флач коментира пред Би Би Си, че е изживял шок от това колко лесно е било да се генерира изкуствено изображение на тигър, което много прилича на снимка, за която той е трябвало да влезе в клетката на животното.
Студенти по фотография пък изразяват тревогите си дали планираните от тях кариери ще продължат да съществуват и след няколко години.
Според други обаче изкуственият интелект е само още един инструмент за „може би нова категория изкуство, която няма да е по-малко ценна. Самата фотография някога е била ново и за някои заплашително изобретение“, посочват те.
Освен снимки изкуственият интелект генерира множество етични и правни въпроси, които все още остават без отговор.
Касапа Оригинал 01:33, 19.04.2023
Лапачо, кръга около теб се стеснява драматично. скоро ще те посетя. Лошо....
Касапина МНОГО поглъща
Сам си пиша и сам си мисля,че съм бесмъртен..копеленце съм и мириша на мърша..