Черните дупки са обекти с огромна плътност и невероятно силна гравитация. Следователно те са в състояние да привличат заобикалящата ги материя и това са не само облаци от газ и прах, но и звезди, планети и други черни дупки. Когато такива обекти се приближат твърде много и пресекат хоризонта на събитията на черна дупка, те вече не могат да избягат и се превръщат във „вечеря“ за космическите чудовища. Но може ли огромна черна дупка на части да „погълне“ цялата вселена? 

На този въпрос отговориха учени за изданието Live Science.

Може ли огромна черна дупка да погълне Вселената?

Според Гаурав Хана от Университета на Роуд Айлънд, САЩ, черните дупки са продукт на смъртта на огромни звезди. Когато тези звезди експлодират в свръхнови, под въздействието на гравитацията остатъците им се компресират и се появява много плътен обект с много силна гравитация. Някои хора смятат, че черните дупки могат да погълнат целия космос или отделни галактики. Но всъщност това е невъзможно и има причини за това.

Черните дупки могат да "погълнат" само онези обекти, които са много близо до тях. По-специално, тези обекти трябва да пресекат такава невидима граница в черна дупка като хоризонта на събитията. Преодолявайки тази граница, нищо няма да напусне границите на черната дупка, дори частици светлина - фотони.

"Ако една черна дупка има масата на Слънцето, тоест тя е черна дупка със звездна маса, тогава нейният хоризонт на събитията е на разстояние около 3 км от центъра на този обект. Но има и много по-малки черни дупки, които имат масата, например на Земята, и в тях хоризонтът на събитията може да бъде само 5-10 см“, казва Хана.

Според учения гравитацията на такива черни дупки може да повлияе на движението на близките звезди и планети, но такива черни дупки не могат да ги поемат.

Черна дупкацял екран
Някои смятат, че черните дупки могат да погълнат целия космос или отделни галактики. Но всъщност това е невъзможно и има причини за това. 

Може ли черна дупка да погълне Земята?

Пол Дилейни от Йоркския университет, САЩ, обяснява, че ако Слънцето се превърне в черна дупка, тогава нищо няма да се случи със Земята - тя ще продължи орбиталното си движение. Единственото нещо - на планетата ще бъде тъмно и много студено. Но такава черна дупка няма да може да погълне Земята.

Най-голямата известна черна дупка е обект, наречен TON 618, чиято маса е 40 милиарда пъти по-голяма от тази на Слънцето. Учените смятат, че размерът на това черно е много близо до границата, която определя максималния размер на подобни обекти.

Смята се, че черните дупки не само абсорбират околната материя, но също така излъчват огромно количество радиация, излъчвана от техните акреционни дискове, където тази материя обикаля около черната дупка. Такова излъчване нагрява и йонизира околната материя и това забавя скоростта на падане на тази материя дълбоко в космическото чудовище. Тоест има процес на своеобразно саморегулиране на растежа на черните дупки, така че те не могат да "погълнат" цели галактики и разбира се никога няма да могат да погълнат цялата Вселена, дори на части.

Ами ако Вселената вече е в черна дупка?

Не забравяйте, че Вселената непрекъснато се разширява, което означава, че много обекти се отдалечават един от друг, каза Хана. По този начин се намаляват шансовете огромна черна дупка по някакъв начин да започне поглъщането на големи обекти. За да започнат черните дупки да се хранят с цели галактики, в космоса трябва да се случи нещо невероятно, а учените смятат, че най-вероятно това няма да се случи.

"Не трябва да се притеснявате. Нито една гигантска черна дупка не може да "обядва" с целия космос. В този случай не трябва да се притеснявате, разбира се, ако цялата Вселена вече не е вътре в гигантска черна дупка, но ние не все още не знам за това,” казва Хана.

Превод: GlasNews