Вече 20 години има теория, че всички ние живеем в компютърна симулация. Тоест цялата ни Вселена не е реалност, а е виртуален свят. Но тази теория е по-скоро мисловен експеримент и учените понякога се опитват да разберат дали подобни предположения могат да имат научна основа. В нова статия за AIP Physics Мелвин Уопсън от университета в Портсмут, Обединеното кралство, изследва дали нов закон на физиката може да подкрепи теорията, че ние сме просто герои във виртуален свят.
Хипотезата, че нашата Вселена е симулация, е популярна сред много известни хора, включително Илон Мъск, пише ScienceAlert. Тази хипотеза се подкрепя и от теоретици, работещи с информационната физика, което предполага, че цялата ни реалност се състои от битове информация.
Нов закон на физиката
Мелвин Уопсън, който миналата година откри нов закон на физиката, наречен втори закон на динамиката на информацията, предположи, че информацията има маса и всички елементарни частици във Вселената съхраняват информация в себе си. И този закон потвърждава идеята, че цялата ни Вселена може да е компютърна симулация.
Вторият закон на динамиката на информацията се основава на втория закон на термодинамиката, който гласи, че всеки естествен процес във Вселената ще доведе до загуба на енергия и увеличаване на степента на безпорядък или ентропия на системата. Уопсън вярва, че ентропията в информационните системи също ще се увеличи с времето, но след като проучи еволюцията на тези системи, той осъзна, че тя остава постоянна или намалява.
В нова статия ученият изследва научните последици от откриването на новия закон за редица други физически системи, включително биология, атомна физика и космология. Според Уопсън, новото изследване предоставя научни доказателства, които подкрепят хипотезата, че Вселената е симулация.
До какви нови заключения стигна Уопсън?
- Уопсън откри, че вторият закон на динамиката на информацията променя традиционното разбиране за генетичните мутации. Според учения има определен механизъм, който контролира мутацията в съответствие с новия закон на физиката и мутациите имат модели, които се контролират от информационната ентропия.
- Уопсън също откри, че електроните в атома са подредени по такъв начин, че да сведат до минимум информационната ентропия. Той също заключи, че за да продължи разширяването на Вселената, увеличаването на физическата ентропия трябва да бъде балансирано от съответното намаляване на информационната ентропия.
- Ученият също така смята, че преобладаващата симетрия във Вселената, която може да се намери както на Земята, така и в дълбокия космос, обяснява и втория закон на информационната динамика. Според Уопсон симетрията съответства на състояние с най-ниска информационна ентропия, което предполага, че природата е склонна към това състояние.
Ученият смята, че процесите във Вселената напомнят на процеса на изтриване на ненужна информация от компютъра, за да се спести място на твърдия диск, и затова неговите резултати потвърждават идеята за симулирана Вселена.
Сега, според Уопсън, всичко, което остава, е да се тества новият закон и последващите заключения чрез експерименти. Ако наистина живеем в симулация, тогава информацията е основният градивен елемент на нашата вселена. Ако това е вярно, тогава това може да бъде открито чрез унищожаване на информация по време на сблъсъци на частици и античастици.