Рядко красиво астрономическо явление ще може да се наблюдава през следващите три нощи, съобщиха специалисти от Лабораторията по слънчева астрономия към Института за космически изследвания и Института по слънчево-земна физика на Руската академия на науките.
Според учените Луната, Венера и Юпитер ще бъдат видими много близо една до друга в нощното небе, образувайки впечатляваща небесна композиция.
Астрофизиците дори се пошегуваха с любителите на звездното небе, препоръчвайки им „да не губят съзнание от красотата“.
Както уточняват учените, в небето ще се вижда тънък лунен полумесец, който ще се появява ниско над хоризонта малко след залез слънце.
Най-доброто време за наблюдение ще бъде около 21:00 часа, когато небето вече е достатъчно тъмно, а трите небесни тела все още са ясно различими.
Според астрономи подобни визуални „срещи“ между ярки планети и Луната не са изключително редки, но настоящото подреждане ще бъде особено впечатляващо заради яркостта на Венера и Юпитер. Венера ще изглежда като най-яркия обект на небето след Луната, докато Юпитер ще се вижда малко по-високо и с характерна жълтеникава светлина.
Експертите препоръчват наблюдението да се извършва далеч от силно градско осветление – например в покрайнините на градовете или в планински райони, където небето е по-чисто.
За любителите на астрофотографията това ще бъде и отлична възможност за снимки без нужда от специална техника – явлението ще може да се види и с просто око.