През април 2025 г. геолози от Националния парк Йелоустоун посетиха басейна на гейзерите Норис за първи път тази година и се натъкнаха на нещо неочаквано. Те видяха нова характеристика, която никой не беше забелязал преди: зейнала дупка, пълна с млечносиня вода.

По време на експедицията изследователите проверили станциите за измерване на температурата в района, което е рутинна задача по поддръжката. Наблюденията обаче показали, че нещо се е променило от последното посещение на изследователите.

Това, което някога беше доста безличен участък земя в северозападния край на забележителността, неофициално известен като „Островът на дърветата“, сега е зейнала дупка с ширина около 4 метра, пълна с млечносиня вода.

Следи от бурното раждане са открити и около спокойните, топли води: много камъни с диаметър около 30 сантиметра, покрити с тънък слой светлосива кал. Изследователите отбелязват, че цветът на калта е съответствал на цвета на откритите стени на младия извор.

Всички тези доказателства сочат към хидротермална експлозия. Екипът провери сателитни снимки на парка, за да стесни времевата рамка. През декември 2024 г. не е имало признаци за бъдещ кратер, но до 6 януари 2025 г. се е образувала малка вдлъбнатина. До 13 февруари вдлъбнатината, пълна с вода, най-накрая е установена.

термален басейн Йелоустоун
Новият термален басейн се появи някъде в началото на 2025 г. Снимка:  USGS 

Геолози от Йелоустоун са използвали оборудване за откриване на хидротермална активност, но то не е открило никакви признаци на голямо експлозивно събитие, което би могло да създаде басейна с един мощен взрив.

Според геофизика от USGS Майкъл Поланд и геолога от Националния парк Йелоустоун Джеф Хънгърфорд е ясно, че новата термална характеристика не е била образувана от едно голямо експлозивно събитие.

Смята се, че обектът се е образувал в резултат на няколко малки събития: първоначално са били изхвърлени скали, а след това на кратко разстояние е била изхвърлена силициева кал, създавайки малка вдлъбнатина, пълна с вода, богата на силициев диоксид.

Заслужава да се отбележи, че учените следят отблизо хидротермалната активност на Йелоустоун поради склонността му да предизвиква мощни експлозивни изригвания - тъй като е супервулкан.