Метеорният поток Ета Акварид е на път да достигне своя връх. Това е един от най-ярките метеорни потоци за годината, който представлява отломки от известната Халеева комета.
Метеорните дъждове са фрагменти от астероиди или комети, които обикалят около Слънцето и пресичат земната орбита. Така нашата планета преминава през няколко метеорни потока няколко пъти годишно, които се наричат още „падащи звезди“. Факт е, че когато метеори от метеорни потоци се разбият в земната атмосфера, те започват да изгарят и да светят ярко поради триене. В същото време зад метеорите се простира ярка ивица светлина, съобщава ScienceAlert.
Метеорният поток Ета Аквариди е кръстен на съзвездието Водолей (на латински: Aquarius), защото от гледна точка на наблюдателите на Земята изглежда, че идва оттам.
Този метеорен поток е отломка от известната Халеева комета, която прелита близо до Слънцето на всеки 76 години и след това се връща в покрайнините на Слънчевата система. Кометите са ледени обекти, които при приближаване към Слънцето започват да се топят и изхвърлят части от себе си в космоса. Те продължават да кръжат около нашата звезда.
Халеевата комета
Халеевата комета се е приближила до Слънцето за последно през 1986 г. и ще го направи отново през 2061 г. Всеки път, когато комета се приближава до нашата звезда, тя оставя след себе си отломки. Между другото, кометата на Халей в момента се намира на разстояние от приблизително 5,3 милиарда км от нас. Това е по-далеч от последната планета в Слънчевата система, Нептун.
Кога е най-подходящото време да се види метеорният поток Ета Акварид?
Пикът на метеорния поток Ета Акварид, считан за един от най-ярките през годината, ще настъпи в нощта от понеделник, 5 май, срещу вторник, 6 май. Учените смятат, че най-доброто време за наблюдение на активността на този метеорен поток е 1-2 часа преди изгрев-слънце.
По това време ще може да се наблюдават от 10 до 30 метеора, изгарящи в атмосферата, които ще летят със скорост над 60 км/с.
Учените казват, че светлината от Луната, която ще бъде около 64% осветена от Слънцето, не би трябвало да попречи на наблюденията на метеорния поток Ета Аквариди. Но е необходимо ясно и безоблачно небе.
Ето някои от най-известните метеорни потоци:
- Квадрантиди - пикът им настъпва на 3-4 януари. Това са фрагменти от астероид 2003 EH1.
- Лириди - пикът им тази година беше на 21-22 април. Това са фрагменти от кометата C/1861 G1 (Тачър).
- Персеиди - пикът им настъпва на 13-14 август. Това са фрагменти от кометата Суифт-Тътъл.
- Ориониди - пик 21-22 октомври. Това са и фрагменти от Халеевата комета.
- Геминиди - пик на 14-15 декември. Това са фрагменти от астероида Фаетон.