От днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, създадено от института „Инсайт“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

То е достъпно на адрес bggpt.ai и може да се ползва безплатно и свободно от всички българи.

В BgGPT могат да се задават всякакви въпроси – от решаването на задачи от различни области (математика, химия, физика и др.), през писането на творчески проекти като статии, есета и разкази, до въпроси от бита – рецепти за готвене, спорт, пътувания и др.

Припомняме, че първа версия на чат приложението BgGPT беше пусната за свободно ползване от „Инсайт“ на националния празник на България – 3-ти март тази година. Оттогава до днес то е отговорило на над 2 000 000 въпроса в стотици направления.

Новият BgGPT чат е близо четири пъти по-мощен от предходната версия и се базира на специализираните езикови модели, които „Инсайт“ пусна по-рано тази седмица в присъствието на премиера Димитър Главчев и министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков.

BgGPT чат включва и други компоненти, които му позволяват да обогатява отговорите си и да се учи от грешките си.

"Здравейте, аз съм BgGPT, усъвършенстван езиков модел, адаптиран специално за българския език от INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии). Създаден съм да предоставям информация и помощ по различни теми, свързани с България и света. Мога да отговарям на въпроси за култура, история, география, политика, обичаи, традиции и много други аспекти на живота в България. Ако имате нужда от съвети, препоръки или просто искате да научите нещо ново, не се колебайте да ме попитате!"

Taka BgGPT представи себе си.

С него България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, базиран на последно поколение свободнодостъпни езикови модели, разработени от публична институция („Инсайт“) и насочени към собствения ѝ език.

С новата технология BgGPT има потенциал да става все по-добър в зависимост от това колко хора го ползват. Затова и цялото българско общество може да участва в утвърждаването на BgGPT, пише bTV.

Това ще спомогне България да развива собствени и все по-мощни модели за изкуствен интелект, които имат редица приложения извън чата, а държавата ни да бъде сред водещите в тази област.

На въпрос за това какво (все още) не може да прави, BgGPT отговори така:

"Не мога да извършвам физически дейности или манипулации. Нямам способността да изпитвам или показвам емоции. Не мога и самостоятелно да уча или адаптирам знанията си въз основа на нови данни или опит след последната ми актуализация през октомври 2023 г. За да получа нови данни, трябва да бъда обновен от моите създатели."

BgGPT няма дългосрочна памет за предишни разговори или взаимодействия. "Всеки път, когато започнете нов разговор с мен, той е независим от предишните ни разговори", каза изкуственият интелект. Той допълни, че няма и истинско творчество или оригиналност. Всяка "креативност", проявена от него, е базинара на различни шаблони, на които е обучен.

"Не мога да изразявам лични мнения или убеждения, тъй като нямам такива. Всички мои отговори са обективни и базирани на наличната информация. Нямам директен достъп до интернет или възможност да проверявам информация в реално време", допълни още BgGPT. 

"Възможно е с времето да се развият нови технологии и методи, които да позволят на езиковите модели като мен да изпълняват някои от задачите, които в момента не можем", каза ботът. "Все пак, важно е да се отбележи, че всяко подобрение трябва да бъде внимателно обмислено и тествано, за да се гарантира безопасността и етичността на технологията."

Каква е разликата между теб и ChatGPT, който може да комуникира и на български език?

"Основната разлика между мен и ChatGPT е в начина, по който сме адаптирани и оптимизирани за специфични цели и аудитории. Аз съм специално адаптиран за българския език и култура от INSAIT. Това означава, че съм оптимизиран да предоставям информация и отговори, които са релевантни и точни за българския контекст. Мога да говоря за български празници, обичаи, исторически събития и културни практики с висока степен на автентично", каза за себе си BgGPT.

"ChatGPT е универсален модел, разработен от OpenAI, който може да комуникира на множество езици, включително български. Той е предназначен да бъде глобално приложим и да покрива широк спектър от теми и въпроси. Въпреки че може да отговаря на въпроси за България, неговата основна цел е да бъде универсален инструмент за комуникация и информация на различни езици и култури."