Спътникът на Юпитер Йо е покрит от голям брой активни вулкани, които постоянно изригват. Следователно този спътник е най-вулканично активният свят в нашата слънчева система. Но ново проучване показва, че вулканичната активност се е увеличила значително на Йо през последните няколко месеца, пише Universe Today.

Според Джеф Моргенталър от Планетарния институт на САЩ, Йо преживява най-големите вулканични изригвания през последните 5 години наблюдения. Моргенталер, който наблюдава третия по големина спътник на Юпитер от 2017 г., казва, че никога не е виждал такъв изблик на вулканични изригвания на Йо.

Според проучването от септември миналата година до края на декември на спътника на Юпитер е имало много вулканични изригвания. Ученият направи такива заключения, докато наблюдаваше Йо с помощта на телескоп, разположен в Планетарния институт на САЩ.

Самата орбита на Йо и близостта до Юпитер водят до факта, че спътникът изпитва различни изблици на вулканична активност всяка година, но през последните шест месеца тя е твърде голяма. Гравитацията на Юпитер влияе върху подземните геоложки процеси на Йо, който е скалист свят, което води до издигане на кората и изтичане на лава от вулканите към повърхността.

Йо, луната на Юпитерцял екран
Снимка: NASA

Но самия спътник има много ниска гравитация на повърхността, така че някои от газовете и леката материя от вулканите на Йо могат да бъдат изхвърлени в орбита около Юпитер. Този изхвърлен материал, който е съставен основно от йонизирана сяра, образува пръстен с форма на поничка около Юпитер, наречен плазмен торус на Йо.

Обикновено този торус става по-ярък, когато има силни вулканични изригвания на Йо, но по време на последните най-големи изригвания това не се случи. Според Моргенталер това може да се случи поради факта, че по време на изригванията в космоса са били изхвърлени други вещества или може би защото самият торус може да се отърве от излишно количество материя, което е станало твърде много.

За да знаем със сигурност какво се е случило на Йо и около Юпитер, се нуждаем от допълнителни данни, събрани от космическия кораб Juno през декември миналата година.

Юпитерцял екран
Снимка: NASA

В средата на декември апаратът прелетя до Йо на разстояние 64 хил. км и инструментите Juno изследваха околната среда вътре в плазмения тор, както и повърхността на спътника. Но чак след като тези данни се дешифрират и обработват, според Morgenthaller, ще бъде възможно да се разбере какво наистина се е случило с тора.

Според учения много повече информация за спътника на Юпитер Йо ще има в края на тази година, когато Юнона ще се приближи до вулканичния свят на разстояние от 1500 км.

Превод: GlаsNews