Учените са открили малка аномалия в един от четирите инструмента на космическата обсерватория.

Според НАСА в момента се провежда разследване на неизправността на инструмента MIRI, предназначен за получаване на изображения в средния инфрачервен диапазон. Учените заявяват, че въпреки че това е неприятен инцидент, телескопът Webb ще продължи научните си изследвания в дълбокия космос, пише Space.

Космическият телескоп Webb е изключително важен за астрономите, тъй като с негова помощ учените могат да изследват най-отдалечените кътчета на видимата Вселена. Следователно всеки проблем, възникнал в инструментите на този телескоп, е сериозно безпокойство. Въпросът е, че обсерваторията се намира на разстояние 1,5 милиона км от Земята и засега няма как да бъде изпратена безпилотна или пилотирана мисия до нея, която да коригира установените проблеми.

През годината тази обсерватория многократно се сблъскваше с неизправности на устройства, но проблемите бяха решени с помощта на дистанционно управление от Земята.

Сега учените проучват причините за нова повреда в работата на инструмента MIRI, където е възникнала малка аномалия. Един от четирите режима на наблюдение на MIRI е започнал да получава по-малко светлина от преди. Предварителното разследване на инцидента показва, че това не представлява заплаха за работата на телескопа Webb. Но тази аномалия може да повлияе на времето на експозиция, необходимо при превключване на устройството към конкретния засегнат режим.

Телескопът Хъбъл показа един от най-старите обекти в нашата галактика СНИМКА

Снимка: space.com

Този режим на наблюдение се нарича спектроскопия със средна разделителна способност и с него инструментът MIRI има данни за молекулите и праха, които се намират в протопланетните дискове около звездите. Това е мястото, където се образуват планетите. Според учени от НАСА новият бъг може леко да повлияе и на качеството на изображенията.

Друг режим на MIRI, наречен спектроскопия с ниска разделителна способност, работи добре. А режимът, който е наречен коронографска фотография, не работи както трябва. С негова помощ телескопът Webb може да открие нови планети.

Според НАСА всички тези проблеми, които учените ще се опитат да отстранят, не са повлияли на цялостната работа на космическата обсерватория. Останалите три основни инструмента на телескопа Webb работят добре и той продължава да събира данни за дълбокия космос.

Превод: GlasNews.bg