Земята ще се върти много по-бързо през следващите няколко седмици - толкова бързо, че няколко дни ще станат по-къси.

През следващите седмици Земята ще започне да се върти по-бързо от обикновено, което ще доведе до съкращаване на някои дни през юли и август. Това ще се случи утре, на 9 юли, 22 юли и 5 август, когато позицията на Луната ще повлияе на въртенето на нашата планета.

Следващите три дни ще бъдат с 1,3 до 1,51 милисекунди по-кратки от обичайното, казват експерти. Земята се завърта веднъж на всеки 86 400 секунди или 24 часа. Но това въртене може да бъде повлияно от редица фактори, включително позицията на слънцето и луната, както и промените в магнитното поле на Земята и разпределението на масата по нейната повърхност, съобщава Live Science.

От най-ранните дни на съществуването на Земята, въртенето на планетата постепенно се забавяло, което е довело до по-дълги дни. Например, преди около 1-2 милиарда години, един ден на Земята е продължил само 19 часа. Това се е случило, защото Луната е била дори по-близо до Земята, отколкото е сега. Гравитационното привличане на спътника е завъртяло планетата като пумпал.

Но с отдалечаването на Луната, земните дни ставаха по-дълги. Но през 2020 г. изследванията показаха, че Земята се върти по-бързо от всякога, откакто са започнали да се водят записи през 70-те години на миналия век. Най-краткият ден, регистриран някога, беше 5 юли 2024 г., който беше по-кратък с 1,66 милисекунди.

На 9 юли, 22 юли и 5 август 2025 г. Луната ще бъде на най-голямото си разстояние от екватора на Земята, което ще промени начина, по който гравитационното ѝ привличане влияе върху оста на нашата планета. Представете си Земята като капак – ако увиете пръстите си около средата и го завъртите, тя няма да се върти толкова бързо, колкото ако я държите отгоре и отдолу.

Следователно, въртенето на Земята става по-бързо, когато Луната се приближава към полюсите, което прави земния ден по-кратък.

Тези промени са силно предвидими, но има и по-малко очевидни причини. Например, човешката дейност. НАСА е изчислила, че движението на лед и подземни води, свързано с изменението на климата, е увеличило продължителността на нашите дни с 1,33 милисекунди на век между 2000 и 2018 г.

Скоростта на въртене на Земята може да бъде повлияна и от определени отделни събития. През 2011 г. земетресение в Япония скъси деня с 1,8 микросекунди. Дори сезоните на Земята влияят на продължителността му, казва Ричард Холм, геофизик от Университета в Ливърпул.

„В Северното полукълбо има повече земя, отколкото в Южното полукълбо. През лятото дърветата на север се разлистват, което означава, че масата се движи от земята към повърхността – по-далеч от оста на въртене на Земята“, обяснява Холм.

Скоростта на въртене на всяко движещо се тяло зависи от разпределението на масата. Когато скейтър се върти на място, той се върти по-бързо, когато ръцете му са прибрани пред гърдите, и се забавя, когато ги изпъва. Тъй като масата на Земята се отдалечава от ядрото си през лятото, скоростта на въртене би трябвало да се забави, така че продължителността на деня се увеличава, обясни Холм.

Експертът отбелязва, че въпросната разлика няма да е забележима. Разликата, която ще се забележи на Земята, е ако продължителността на денонощието се увеличи с 0,9 секунди, или 900 милисекунди.