Китай успешно тества на полигон неядрена водородна бомба, съобщава South China Morning Post, цитиран от "Инсайдър". Двукилограмовата бомба създала огнена топка с температура над 1000 градуса по Целзий, която "живяла" повече от две секунди - това е 15 пъти по-дълго от подобен заряд, използващ тротил, известен и като TNТ.

Бомбата е базирана на материал с твърдо водородно гориво на базата на магнезий - магнезиев хидрид. Това е сребристосив прах или фино кристално вещество, което се използва широко като твърда среда за съхранение на водород поради способността му да задържа водород в големи обеми (до 7,6% от теглото).

 

В сравнение с TNT, новата водородна бомба произвежда много по-дълготраен топлинен ефект - нажеженото до бяло огнено кълбо е в състояние да разтопи алуминиеви сплави и издържа много по-дълго от кратката светкавица на тротила, която продължава само 0,12 секунди.
"Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън", казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън, цитиран от 24 часа.

Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.