Астронавтът и запален астрофотограф Доналд Петит показа зашеметяваща снимка, направена от Международната космическа станция (МКС), която "вече не може да бъде направена".
От време на време се появява въпросът защо звездите не се виждат на снимките, направени от МКС. Въпреки че има снимки, на които звездите се виждат на заден план, на много от тях зад Земята се вижда само тъмнина.
Типичен изглед от МКС показва, че на заден план няма звезди
Естествено е да предположим, че звездите би трябвало да се виждат по-добре от космоса, без нашата атмосфера да пречи на светлината. Това е така и изкривяването на нашата атмосфера е причината да продължаваме да изпращаме телескопите си в Космоса, пише IFLScience.
Но в действителност фотографирането на звезди, както знае всеки, който е опитвал от Земята, изисква да удължите времето за експонация, за да получите достатъчно светлина. През това време фотоапаратът трябва да остане насочен точно към космическия обект, който се опитвате да заснемете.
Това е било възможно на борда на МКС, както се вижда от снимката, направена от Петит по време на престоя му на космическата станция през 2003 г., съдържаща зелено въздушно сияние от атомния кислород в земната атмосфера и цял куп звезди.
Вижте тази публикация в Instagram.
"По това време орбиталната позиция на Космическата станция беше слънчева инерционна позиция (XPOP), която позволяваше на слънчевите панели да се насочват към слънцето без никакво проследяване (слънчевото проследяване беше добавено към МКС едва много по-късно)", обясни Петит в публикация в Instagram. "По същество самата станция беше механизъм за проследяване, като по този начин за камерата, монтирана на Космическата станция, експозицията във времето даваше звезди като точкови точки."
За съжаление на любителите да виждат снимки на космоса, направени от космоса, от 2006 г. насам МКС коригира ъгъла си, като едната ѝ страна остава насочена към Земята. Петит е направил горната снимка, използвайки 30-секундна експозиция, но сега такава експозиция би дала звезди само като дъговидни следи.
Въпреки че наклонът на МКС ограничава звездните изображения до по-малко от половин секунда, Петит планира да вземе проследяващо устройство, за да компенсира движението на космическата станция при предстоящо пътуване. С наличните и по-усъвършенствани камери се надяваме да получим повече изображения на звездното поле след завръщането му на космическата станция.
Прочетете още
- 12:00 Пловдивски хирург помогна на самотна майка, ще я оперира безплатно
- 09:00 Кючукпарижанка иска кметът да измисли как да извинява отсъствията на децата сутрин
- 11:00 Жител на Черничево обвини кмета в бездействие
- 13:00 Астролог предрече съдбовни срещи, които могат да преобърнат личния живот на три зодии