Мозъкът остава активен и ангажиран в продължение на много часове на ден, понякога твърде дълго, и грижата за него също означава да му дадете почивка. За съжаление, не е лесно да го изключите от контакта, дори през нощта, през почивните дни или по време на почивка. Можем обаче да възприемем няколко прости навика, които ще ни помогнат да постигнем тази цел.
Психологът Реджина Инса Мартинез отбелязва, че сред характеристиките на мозъка е пластичността, тоест „способността непрекъснато да създава нови невронни връзки, за да се адаптира към околната среда“. Така че по същество е въпрос на учене. Vogue Italia пише за това как да дадете почивка на мозъка си.
Намерете време за уединение
Специалистът по медицина на съня д-р Джейд Ву е създател на метод, който помага на мозъка да се изключва през нощта. Според експерта е необходимо умствените дейности - планиране, мислене, обмисляне и дори безпокойство - да се концентрират през деня, за да не ангажират мозъка през нощта. Този орган е подложен на непрестанни дразнители, но вие трябва да намерите време без разсейване, за да работите върху мисли, нерешени проблеми и тревоги. „Когато тази „среща“ с мозъка ви приключи, благодарете му за времето, което ви е отнел“, казва Ву. Намирането на половин час всеки ден, за да останете насаме с мозъка си, може да изглежда трудно, но според експерт можете да оставите ума си да говори дори по време на рутинни задачи като пране или миене на чинии.
Дишайте през носа
„Ние дишаме повече от 7 милиона пъти годишно“, казва неврологът Назарет Кастеланос, „но бихме се изненадали да разберем колко нисък е процентът на вдишванията, които осъзнаваме.“ Ето защо внимателното дишане носи толкова много ползи за нашия мозък (и му помага да си почине). „Дишането влияе върху способността за запомняне и учене, защото засяга хипокампуса и невронната динамика“, казва Кастеланос. Според учения в ситуации на почивка би било препоръчително да се диша през носа: „Този орган подготвя въздуха, за да може да продължи пътя си към белите дробове. Той извършва процес на загряване, овлажняване и пречистване на вдишания въздух, което не е така при дишане през устата.”
Слушайте бинаурална музика
Ако търсите фразата „бинаурални тонове“, ще попаднете на редица видеоклипове и приложения, които предлагат възможността да слушате музика, генерирана от два различни вида звукови честоти, давайки триизмерно изживяване. Според много експерти този тип звук помага на мозъка ни да се отпусне. Експертът по когнитивна стимулация и създател на метода на Хофман, Каталина Хофман, отбелязва, че: „Бинауралната музика ни позволява да се отпуснем, като слушаме тонове с малко различни честоти във всяко ухо. Тя има пряк ефект върху мозъка и може да промени настроението ни.“ Хофман създава този тип музика, като използва природни звуци като вода, огън или въздух, наслагвайки ги върху основа, изсвирена на традиционни инструменти.
Изключете режима „задачи“.
Според д-р Ву, преди лягане е важно да превключим от режима на „правене“, в който мозъкът ни е през деня, в режим „да бъдеш“, така че умът да знае, че продуктивното време е приключило. Това може да стане, като правим нещо, което наистина ни харесва: слушаме музика, разхождаме кучето, гледаме телевизионен сериал или ръкоделие. Наскоро дизайнерката Миранда Макароф сподели в профила си в Instagram колко терапевтично може да бъде създаването на колаж: „Обичам го, защото е медитативно упражнение – без мислене. Това е импулс, без мисли. Само интуиция и свобода. Колажът е игра, без големи претенции, без осъждане, с хаос и красота, които прогонват токсичните мисли и оставят място за нищото, а в средата на празнотата е вулкан от творчество.“
Елиминирайте негативните мисли
Каталина Хофман говори за „изкуствено подрязване на неврони“, имайки предвид процеса на елиминиране на негативните мисли. Например, можете да използвате „емоционална тетрадка“, в която можете да пишете без да мислите: „Трябва да използваме това, когато сме завладени от негативни мисли или емоции, така че химикалката да стане нашето подсъзнание, частта, в която съхраняваме 70% на информацията.“ Подкоровата област на мозъка „Това е мястото, където се намират емоциите и трябва да приложим нашето „изкуствено невронно подрязване“, за да елиминираме негативните мисли.“