Превеждането на мозъчната активност на някого в писмени думи може да звучи като фантастична мечта, но нов модел изкуствен интелект, разработен в Тексаския университет в Остин, успява да постигне точно това.
Използвайки само неинвазивни методи за сканиране, моделът може да бъде обучен да декодира сложен език от мислите на някого за продължителни периоди от време.
„За неинвазивен метод това е истински скок напред в сравнение с това, което е правено преди, което обикновено е единични думи или кратки изречения“, казва съавторът на изследването Алекс Хът, доцент по неврология и компютърни науки, в изявление.
Други подобни системи са в процес на разработване, но тази се отличава с това, че участниците не трябва да се подлагат на операция, за да им бъдат поставени импланти, нито пък са ограничени до списък с думи, които могат да използват.
Използвайки технология, подобна на тази, използвана в чатбота ChatGPT на Open AI и чатбота Bard на Google, моделът, наречен семантичен декодер, се обучава на базата на часове данни, получени от дадено лице, докато то слуша подкасти и същевременно сканира мозъка си чрез функционален магнитен резонанс (fMRI). По-късно, със съгласието на участника, той може да декодира мислите си, докато слуша нова история или си представя, че разказва история, и моделът ще генерира поток от текст.
Резултатите изглеждат по следния начин:
Дешифраторът не може да синтезира мислите на човека дума по дума, но често може да улови същността на това, което мисли. След продължително обучение той може да създаде текст, който е добро, а понякога и точно представяне на мислите на лицето в около половината от случаите.
Изследването не се ограничава само до слушането или мисленето за истории. Това видео показва какво моделът е успял да разкодира от мозъчната активност на някого, докато той е гледал филмов клип с изключен звук:
Може и да не е съвършен, но фактът, че целият процес е неинвазивен, е голям плюс. В бъдеще се надяваме, че по-нататъшното развитие на подобна технология би могло да помогне на пациенти, които вече не са в състояние да общуват физически чрез реч, като например някои хора, преживели инсулт.
Но ако погледът към този вид технологии ви кара да се чувствате несигурни, не сте сами. За много хора устройство, което може да чете мислите ви, е по-скоро нещо от антиутопичните кошмари, отколкото от фантастиката.
В отговор на тези неизбежни опасения съавторът на изследването и докторант Джери Танг казва: „Приемаме много сериозно опасенията, че то може да се използва за лоши цели, и работихме, за да избегнем това. Искаме да сме сигурни, че хората използват този вид технологии само когато искат и че те им помагат.“
Като начало има практическо съображение, че тази система трябва да бъде обучавана в продължение на часове, преди да започне да работи. „Човек трябва да прекара до 15 часа в легнало положение в скенера за ядрено-магнитен резонанс, да бъде напълно неподвижен и да обръща добро внимание на историите, които слуша, преди това наистина да му подейства добре“, обяснява Хът.
Освен това има и предпазна мярка: дори човек, който е участвал в обучението на модела, може да му попречи да разкодира вътрешната му реч, като си помисли за нещо несвързано, например за животни.
И все пак, докато изследователите продължават да работят за развитието на тази технология, на преден план са личните данни и безопасността. „Мисля, че точно сега, докато технологията е в толкова ранен стадий, е важно да бъдем проактивни, като въвеждаме политики, които защитават хората и тяхната неприкосновеност на личния живот“, казва Танг. „Регулирането на това, за какво могат да се използват тези устройства, също е много важно.“
Прочетете още
- 15:59 Пловдивчани за снимките на филм: И заради тия ли ни затварят булевардите ВИДЕО
- 15:00 Майка и дъщеря останаха възмутени след прожекция на детски филм в Пловдив СНИМКИ
- 15:07 Украйна нанесе първи удар с американски ракети ATACMS навътре в руска територия
- 13:18 Километрично задръстване на АМ Тракия СНИМКИ