Може да сме една стъпка по-близо до добавянето на нов елемент към периодичната таблица . 

В момента таблицата съдържа 118 химични елемента. Всеки има различен брой протони в ядрото на своите атоми. Те варират от един протон (във водорода) до 118 (в оганесона). Някои от тези елементи са открити в природата, а други са направени в лаборатории.

Създаването на нови елементи с още повече протони може да помогне да се изследват границите на атомната физика.

Ново проучване полага основите за създаване на елемент със 120 протона. Ако бъде произведен, този елемент ще заеме нов ред от периодичната таблица. 

Unbinilium (Унбинилиум), или просто Ubn е временно име, които се използва, докато елементът бъде открит, потвърден и бъде взето решение за постоянно име.

Планът да се направи този елемент включва лъч от електрически заредени атоми или йони, по-конкретно - титанови йони,  а учените биха ударили този лъч в мишена от калифорниеви атоми.

На теория този сблъсък между титан (елемент 22) и калифорний (елемент 98) трябва да създаде елемент 120. (Това е проста математика: 22 + 98 = 120.) Но учените не са използвали титанов лъч, за да създадат толкова тежък елемент преди.

Затова правят тест.

В този тест те излъчват титанови йони към мишена от плутоний (елемент 94). Тяхната цел е създаване на ливермориум (този елемент има 116 протона). След 22 дни търсене екипът откри два атома ливерморий в останките на техните разбиващи частици.

Това помогна да се потвърди, че титанов лъч може да се използва за създаване на елемент 120. Но вероятно ще отнеме около 10 пъти повече време, прогнозира екипът.

Джаклин Гейтс сподели тези резултати миналия месец. Гейтс е ядрен учен в Националната лаборатория на Лорънс Бъркли в Калифорния.

Петте елемента с най-много протони досега са произведени с помощта на лъч калций-48. Това е разновидност или изотоп на калций с 28 неутрона в ядрото. За да произведат тези различни елементи, учените смениха целевия елемент. Колкото повече протони има в ядрото на целта, толкова повече протони ще има новопроизведеният елемент.

Но тази тактика достигна своя предел. Следващите възможни цели за калций-48 са радиоактивни елементи, които се разпадат бързо. Така че те не издържат достатъчно дълго, за да пресеят отломките в търсене на новия елемент. Преминаването към лъчи от титан-50 би позволило на учените да използват по-практични цели в търсенето на нови елементи.

С целевия материал за елемент 120 се работи по-лесно, отколкото с този за 119. Ето защо учените засега пропускат елемент 119.

„Ако искате да надхвърлите това, което в момента знаем за периодичната таблица“, казва Гейтс, „трябва да намерите нов начин за създаване на тежки елементи.“