В събота, 18 май, около полунощ, жителите на Испания и Португалия са станали свидетели на навлизането в атмосферата на ярък космически гост. Учените смятат, че обектът, който се е движил със скорост около 160 хиляди км/ч, е фрагмент от все още неизвестна комета, пише The New York Times.

Огромна огнена топка е избухнала и осветила небето с ярка синьо-зелена светлина за много кратко време и хиляди хора наблюдавали събитието.

Още в неделя, 19 май, социалните мрежи бяха залети от видеоклипове, показващи падането на космическия обект.

Според учени от Европейската космическа агенция (ESA) такива огнени топки обикновено се появяват в атмосферата по време на падането на отломки от астероиди.

Учените смятат, че в този случай в небето е наблюдаван взрив на фрагмент от все още неизвестна комета, навлязла в земната атмосфера със скорост приблизително 160 хиляди км/ч. В същото време самата експлозия е станала на надморска височина от около 55 км.

ESA заяви, че най-вероятно нито един от фрагментите на обекта не е достигнал повърхността на планетата след експлозията.

„Вероятността да бъдат намерени метеорити е много ниска“, заявиха от Европейската космическа агенция.

Учените предполагат, че гостът от космоса е комета поради необичайната траектория на полета на отломки от астероиди, когато паднат на Земята.

Кометите са ледени обекти, създадени в зората на Слънчевата система и много от тях все още обикалят около Слънцето. Кометите имат различен период на въртене, който може да бъде десетки и дори стотици години. При приближаването си до Слънцето кометите се нагряват и от тях се отчупват парчета, които остават в най-близкото до Земята пространство. Някои комети са отговорни за създаването на метеорните потоци, през които Земята преминава всяка година.

Учените все още трябва да определят какъв вид комета е изхвърлила отломките, които са навлезли в земната атмосфера и най-вероятно са изненадали много наблюдатели с много ярка гледка.

Превод: GlasNews.bg