Детските матраци и спално бельо отделят токсични химикали и забавители на горенето, които са свързани с проблеми в развитието и хормонални проблеми, установиха две нови проучвания.

„Измерихме химикали във въздуха на 25 спални на деца на възраст от 6 месеца до 4 години и открихме тревожни нива на повече от две дузини фталати, забавители на горенето и UV филтри“, каза  пред CNN старши автор на изследването Мириам Даймънд, професор в катедрата по науки за Земята на Университета в Торонто.

Най-високите нива на химикалите са открити близо до детските легла, според проучване, публикувано във вторник в списание Environmental Science & Technology.

За да разбере защо, екипът на Мириам Даймънд тества 16 нови детски матрака и установи, че те са основният източник на въздействие. След това, използвайки моделиране, изследователите установиха, че топлината и теглото на спящо бебе могат да увеличат отделянето на токсични вещества.

„Учените са открили, че дори прости неща като топлината и тежестта на детското тяло върху матрак могат да увеличат отделянето на токсични химикали във въздуха, който дишат, докато спят – фактор, който не се взема под внимание в настоящите стандарти за безопасност“, казва Джейн Хулихан, директор на изследванията за здрави деца.

Проучването не включва имена на марки, но изследователите казаха на CNN, че това са добре познати матраци на по-ниска цена, които могат да бъдат намерени при водещите търговци на дребно. Тестваните матраци са закупени в Канада, но съдържат материали от Съединените щати и Мексико. Така че резултатите вероятно се отнасят за матраци, закупени в цяла Северна Америка, каза Даймънд.

„Резултатите показват, че родителите не контролират пазаруването си“, казва Джейн Хулихан. "Тестваните матраци отделят токсични химикали, независимо от тяхната цена, материали или страна на произход. А някои съдържат добавки, които надхвърлят законовите граници."

Американският съвет по химия, който представлява американската химическа, пластмасова и хлорна промишленост, каза на CNN, че членовете му се отнасят сериозно към безопасността.

„Използването на химикали, забавящи горенето, може да бъде критично в ситуации, при които случайна искра или късо съединение може да доведе до пожар“, каза Том Фланагин, старши директор на продуктовите комуникации за групата. "Въпреки че ще отнеме време, за да се разберат напълно резултатите от проучването, самото присъствие на химикал не е индикация за риск или неблагоприятни ефекти. Днес всеки химикал, въведен или внесен в САЩ, трябва да бъде подложен на строг преглед и одобрение от федерални агенции като EPA и FDA."

Известно е, че фталатите, открити в стотици потребителски продукти като контейнери за съхранение на храна, шампоани, козметика, парфюми и детски играчки, нарушават механизма на тялото за производство на хормони, известен като ендокринната система. В допълнение, те са свързани с ранен пубертет, репродуктивни проблеми и генитални дефекти, хормонален дисбаланс и други проблеми, твърди Националният институт по здравни науки за околната среда.

„В нашето проучване открихме високи нива на фталати, които са ограничени в играчките, но не и в матраците“, каза Даймънд.

Дори малки хормонални смущения могат да причинят „значителни последици за развитието и биологични последици“, според уебсайта на Националния институт за екологични здравни науки. Децата са особено уязвими към вредното въздействие на химикалите поради бързо развиващите се мозъци и тела.

Проучванията свързват фталатите с репродуктивни проблеми като генитални малформации и неспуснати тестиси при момчета, както и намален брой сперматозоиди и нива на тестостерон при възрастни мъже. Проучванията също така свързват фталатите с детското затлъстяване, астма, сърдечно-съдови заболявания, преждевременна смърт и рак.

Един добре проучен тип забавител на горенето, наречен полибромирани дифенилови етери или PBDE, е „основен фактор за интелектуалните увреждания“ при децата, което води до обща загуба на „162 милиона IQ точки и повече от 738 000 случая на интелектуални увреждания“ между 2001 г. и 2016 г., според проучване от януари 2020 г.

„Притеснително е, че тези химикали все още се намират в детските матраци, когато знаем, че нямат доказани противопожарни свойства и не са необходими, за да отговарят на стандартите за запалимост“, каза съавторът на изследването Арлийн Блум, изпълнителен директор на Института за политика на околната среда. „Родителите трябва да могат да слагат децата си в леглото, знаейки, че са в безопасност и се чувстват комфортно.“

Потенциално токсичните химикали са толкова разпространени в продуктите за деца, че за родителите може да бъде трудно да изберат по-безопасни варианти, казва Джейн Манке, управляващ директор и главен научен директор на Food Packaging Forum, фондация с нестопанска цел, базирана в Цюрих.

„Като майка на деца си спомням стреса от избора на правилните продукти за тях, не само матраци“, пише Манке. „Избрахме големи марки, за които знаех, че имат поне някаква химическа политика, и се опитахме да използваме естествени материали – латекс, памук, мерино – или да купуваме втора употреба, защото реших, че повечето химикали, които могат да отделят газове, вече са били разработени.“

Единственото изключение беше новата й количка, която тя „остави да седи на терасата под горещото слънце за около четири седмици, за да се отърве от всички летливи органични съединения“, казва Манке, който изучава как пластмасата вреди на тялото. „В този момент здравето на децата ми беше на първо място.“

Друг съвет: По възможност избирайте матраци и чаршафи в неутрални тонове. По-малко вероятно е те да съдържат UV филтри, които се добавят, за да предотвратят избледняване, препоръчва Даймънд. „Родителите харесват ярко оцветени чаршафи, декорации на прозорци, играчки и спално бельо и смятат, че те стимулират бебето им“, казва тя. "Но те са добавили UV филтри, за да забавят избледняването на тези ярки цветове. Така че, за съжаление, бих предпочел по-матови, по-неутрални цветове."

Спалното бельо и дрехите за лягане трябва да се перат често, казва Даймънд, тъй като те действат като защитна бариера, абсорбирайки някои от тези замърсители и помагайки за намаляване на въздействието върху кожата на вашето бебе. „Чаршафите и спалното бельо действат като много ефективна бариера“, каза тя. „Колкото по-чист е чаршафът или дрехите, толкова повече химикали могат да бъдат прехвърлени от източника директно към чаршафа или спалното бельо.“

Редовното проветряване, прахосмукачката и избягването на продукти за лична хигиена, които съдържат много синтетични съставки, също са добър избор, казва Манке. „Намалете до минимум използването на допълнителни аксесоари в креватчето, като плюшени животни или подложки за матраци, които също могат да съдържат токсични добавки“, казва Джейн Хулихан.

„Ключовият извод е, че имаме нужда от по-строги стандарти за токсични добавки в продуктите за деца, особено в продукти, които са на сантиметри от носа и устата на детето в продължение на часове всеки ден“, добави тя. „Компаниите също трябва да изпълнят своята роля, като премахнат ненужните химикали и работят за създаването на наистина нетоксични продукти.“