Изненадващо ново откритие предполага, че индийската плоча буквално се разцепва на две точно в този момент, като част от нея всъщност потъва в мантията на Земята. Най-любопитното според учените е, че никой досега не е знаел, че континентите могат да се държат по този начин.
Скорошно откритие на учени от университета в Утрехт показа, че индийската плоча всъщност се разделя на две части - феномен, който предполага, че всъщност може да промени геоложкия пейзаж на региона. Откритието е публикувано в Американския геофизичен съюз и описва новаторско откритие, което показва разслояване - плоча, която се отлепва и потъва в мантията на планетата, пише Indian Defence Review.
Учените смятат, че подобни промени могат да имат дългосрочни последици за опасностите от земетресения, както и за общото разбиране на тектониката на плочите. Известно е, че Индийската плоча се е сблъсквала с Евразийската плоча от около 60 милиона години и е основната сила зад Хималайската планинска верига.
Сега едно ново откритие предполага изненадващо ново развитие: част от индийската плоча всъщност е подложена на разслояване, като плътната долна част на плочата се отделя и потъва под повърхността.
Откритието е направено след анализ на земетръсни вълни и изотопи на хелий в тибетски извори, което показва вертикално разкъсване на плочата, което досега не е било известно, каза съавторът на изследването Дуве ван Хинсберген, геодинамик от университета в Утрехт. Авторите на изследването също твърдят, че преди това просто не са знаели, че континентите на Земята действително могат да се държат по този начин. Освен това учените смятат, че подобни промени са доста фундаментални за солидната наука за Земята.
Констатациите са монументални, защото предполагат, че не само плочата има различни дебелини и характеристики по повърхността си, но основните процеси, които причиняват тектонични промени, са много по-динамични и сложни, отколкото се смяташе досега.
Процесът на разслояване вероятно ще има значителни последици за сеизмичната активност в целия регион, казва геофизикът от Станфордския университет Саймън Клемперер. Например, тектоничните плочи в силно компресирани региони, като хималайската зона на сблъсък, често показват множество разкъсвания. Тези разкъсвания могат да повлияят на натрупването на напрежение в земната кора, което води до повишен риск от земетресения.
Ново проучване на учени предполага, че разслоен участък от индийската плоча може да причини изместване на точките на напрежение, водещо до по-мощни сеизмични събития. Въпреки това, според геодинамиката от университета Монаш Фабио Капитанио, научната общност трябва да се отнася към новото откритие "с повишено внимание". Той каза, че е важно да се помни, че работата на учените се основава само на „моментна снимка“ и данните са много ограничени.
Въпреки че доказателствата сочат значително геоложко събитие, необходими са допълнителни изследвания и събиране на данни, за да се разберат напълно дългосрочните последици от този процес за тектоничната стабилност на региона.