Александър Велики изгради огромна империя, която се простира от Балканския полуостров до Индия само за 13 години, когато беше цар на Македония от 336 до 323 г. пр.н.е. Неговите завоевания започват в Персия, където се бие със силите на цар Дарий III в днешна Турция, Ирак, Иран и Египет. След като победи Персийската империя, той се премести още на изток, завладявайки земите на съвременния Афганистан и Пакистан.
Той искал да завладее територията на съвременна Индия, но се върнал. През 323 г. Александър Велики внезапно умира във Вавилон, на територията на днешен Ирак. Учени разказаха какъв би бил съвременният свят, ако царят на Македония беше загубил от персите, пише Live Science.
След смъртта на Александър Велики неговата империя се разпада и командирите на неговата армия завземат властта в различни части на тази империя, образувайки отделни държави. Впоследствие гръцкият език и култура процъфтяват в Близкия изток в продължение на няколко века.
Какво щеше да стане, ако Александър Велики веднага беше загубил от персите?
Но какво, ако персите бяха победили Александър Велики в самото начало на войната? Как би се развила историята? Историческите записи показват, че това почти се е случило в първата голяма битка между македонския цар и Персийската империя през 334 г. пр.н.е. близо до река Граник в съвременна Турция, казва историкът Франк Холт от университета в Хюстън, САЩ.
Историкът Николаус Овъртум от Вашингтонския университет, САЩ, смята, че ако персите бяха победили Александър Велики, светът, в който живеем, щеше да се промени до неузнаваемост. Според учения завоеванията на Александър Македонски и последвалия период от време бележат началото на елинистическата епоха. Това бил период на огромен културен, икономически и геополитически обмен, промяна и растеж, като гръцката цивилизация имала голямо влияние върху обществата от Европа до Индия.
Овъртум вярва, че ако Александър Велики беше победен във войната с персите, християнството, което се появи едва 300 години след смъртта на царя на Македония, е можело да изчезне, преди да успее да се разпространи широко. Според историка гръцкият е бил използван за записване и разпространение на ранните учения на християнството и е бил използван за бързо разпространение на християнските идеи в Средиземноморието и Близкия изток.
Ако не беше елинистическата епоха, гръцкият език нямаше да стане един от най-популярните езици на древността. Следователно ранните християни е трябвало да използват по-малко ефективен и известен език за своите писания и проповядване. Следователно християнството може да не се е превърнало в световна религия и наистина да е изчезнало в началото на нашата ера, смята Овертум.
Според Холт историята би се променила по много други начини, ако персите бяха победили Александър Велики. Вместо елинистическия свят, който трансформира много общества в древността, щеше да има персийски свят, известен със своята толерантност. Този свят щеше да се разпространи от Индия поне до Гърция. По този начин Персийската империя щеше контролира по-голямата част от Близкия изток, където хората ще могат свободно да практикуват собствената си религия и да имат свои собствени културни обичаи. Столицата на Персийската империя, град Персеполис, който бил превзет и унищожен от войските на Александър Велики, можеше да се конкурира с величието си с Рим и Атина.
Гръцките колонисти не биха могли да се заселят в Близкия изток и Египет, което означава, че много известни градове, които са станали центрове на гръцката култура, не биха били създадени. Тоест няма да съществува елинистически свят, казва Холт. Нямаше да има династия на Птолемеите, управлявала Древен Египет почти 300 години, и Клеопатра, според историка, нямаше да стане една от най-известните кралици в света.

Какво щеше да стане, ако Александър Велики беше загубил от персите по-късно?
Ако Александър Велики беше победен от персите по-късно, например по време на битката при Гаугамела (днешен Ирак) през 331 г. пр. н. е., историята пак щеше да е различна, макар и не толкова. Дотогава Александър Велики е завладял Египет и е основал Александрия и градът може би все още е процъфтявал, каза Холт.
Ако царят на Македония беше загубил войната с персите дори по-късно, например по време на битката с новия цар на Персийската империя Бес (той замени Дарий III на този пост), тогава историята пак щеше да е различна.
Може би нов персийски цар би могъл да възстанови Персеполис и да си върне контрола над Египет и източното Средиземноморие, тоест териториите, където сега се намират Израел, Ливан, части от Сирия и Йордания.
От друга страна, Персийската империя може да стане още по-разпокъсана от империята на Александър Велики. По този начин Римската империя можеше да започне да завладява Азия и Египет по-рано и по този начин да стане много по-голяма, отколкото беше. Историците не изключват възможността римляните да бяха построили империя с невероятни размери, която да се простира от Британските острови и Иберийския полуостров на запад до Индия на изток. Може само да се гадае до какво би довело това. В този случай нашият свят най-вероятно би изглеждал съвсем различно, защото може би Римската империя щеше да устои на натиска на германските племена и по-нататъшната история на човешката цивилизация щеше да поеме по различен път.