Отгледаната в лаборатория кръв може да сложи край на нуждата от кръводаряване.
Главният научен съветник на британското правителство заяви, че неограничени количества кръв, създадена от стволови клетки, биха могли да се съхраняват в огромни производствени бази из страната. Публикуван е доклад, в който се посочват направления в инженерната биология, в които Великобритания е лидер, включително създаването на съвместима синтетична кръв.
Проф. Маклийн коментира:
„Обещанието тук е неограничено количество кръв, така че повече да не се налага да разчитаме на дарения – които, разбира се, са благороден акт от страна на дарителите, но носят и своите предизвикателства.“
Националната здравна служба (NHS) остава в „кехлибарен код“ поради ниски нива на кръвни запаси. Едно кръводаряване може да спаси до три живота. Новината, съобщена от The Telegraph, идва след исторически клиничен случай от 2022 г., при който червени кръвни клетки, създадени в лаборатория от стволови клетки, бяха успешно преляти на пациент. Проучването беше водено от NHS Blood and Transplant (NHSBT) и Бристолския университет.
Очаква се резултатите от това изпитание да бъдат обявени догодина. Ако са успешни, правителственият доклад сочи, че огромни количества синтетична кръв ще могат да се произвеждат и съхраняват в заводи, така че никой пациент да не загива заради липса на съвместима кръв след инциденти или операции.
Неограниченото количество кръв е „следващото нещо, към което да се стремим“. „В момента цялата кръв, използвана след инциденти и по време на операции, идва от дарения, а би било много по-добре, ако имахме и други източници. Понякога запасите се изчерпват, понякога е много трудно да се намери съвместима кръв, трудно е да се съхранява и разпределя,“ казват авторите на доклада.
Стволовите клетки са специален тип клетки, които могат да се делят и създават нови клетки от същия тип, както и да се превръщат в други клетки с различни функции. Вече е възможно да се вземат развиващи се кръвни клетки от дарители и да се препрограмират генетично така, че да се делят и размножават безкрайно.
NHS Blood and Transplant (NHSBT), чиято централа се намира във Филтън, Бристол, провежда клиничното изпитване Restore, при което участниците получават две преливания на кръв през четири месеца – едно с обикновени дарени червени кръвни клетки и едно с отгледани в лаборатория.
Изследователите проучват също възможността за създаване на „универсални“ синтетични червени кръвни клетки, които да могат да се използват за всички кръвни групи.
Пробивът в създаването на синтетична кръв може да промени живота на хората, страдащи от изключително болезнената сърповидно-клетъчна анемия. Това е най-бързо разпространяващото се генетично заболяване във Великобритания, при което червените кръвни клетки имат сърповидна, а не кръгла форма. Това води до болезнени запушвания, които увреждат органи и могат да причинят слепота или фатален инсулт.
Тези така наречени „кризи“ при сърповидно-клетъчна анемия са толкова мъчителни, че при по-тежко засегнати пациенти се предписва морфин – медикамент, който обикновено се използва в палиативни грижи – просто за да издържат деня.
Заболяването засяга предимно хора с афро-карибски произход, а за да оцелеят, те се нуждаят от редовни кръвопреливания, чрез които дефектните кръвни клетки се заменят с нормални.
Ако ефективността ѝ бъде потвърдена, следващата стъпка ще бъде производството на достатъчно добре съвместима кръв за хора с редки и сложни нужди – включително такива със сериозни усложнения от сърповидно-клетъчна анемия.
Превод: GlasNews.bg