Китайската сонда „Тиенуен-2“ продължава своето пътешествие в космоса, за да се доближи евентуално до странен астероид близо до Земята и след това да изучи също толкова странна комета.
Космическият апарат ще вземе проби от астероида Камоалев, който се счита за лунен фрагмент, и ще ги достави на Земята. След това ще изучава кометата от главния пояс 311P/PANSTARRS. Китайската национална космическа агенция показа снимки на нашата планета и Луната, направени от сондата Tianwen-2, съобщава Phys.org.
Мисията „Тиенуен-2“ стартира на 28 май тази година и ще продължи още десет години. Планирано е китайската сонда да се приближи до близкия до Земята астероид Камоалев през юли 2027 г., да събере скални проби и да ги върне на Земята през ноември същата година. Но за да постигне първата си цел, сондата „Тиенуен-2“, която в момента е на 12 милиона км от Земята, ще извърши първата си маневра в дълбокия космос на 30 октомври 2025 г., когато ще бъде на повече от 46 милиона км разстояние. Астероидът Камоалев е временен спътник на Земята и според учените може да е фрагмент от Луната, изхвърлен в космоса при удар.
Снимка: CNSA
След това китайската сонда ще използва земната гравитация, за да се насочи към главния астероиден пояс, за да изучи кометата 311P/PANSTARRS. Сондата ще пристигне на тази комета до януари 2035 г. и ще я изучава в продължение на четири месеца. 311P/PANSTARRS е комета от главния астероиден пояс.
Мисията „Тиенуен-2“ има за цел да изучава обекти, които по същество са остатъчен материал, от който са се образували планетите на Слънчевата система. По този начин учените се надяват да получат представа за това как се е развила Слънчевата система и как планетите, подобни на Земята, в крайна сметка са станали обитаеми.
Националната космическа агенция на Китай публикува зашеметяващи снимки на Земята и Луната, повече от месец след изстрелването на „Тиенуен-2“. Според изявление на китайски учени, снимките са направени на 30 май с помощта на навигационната камера на сондата, за да се тества нейната функционалност. Тази камера е предназначена за откриване и наблюдение на обекти в непосредствена близост до сондата. Когато снимките са направени, „Тиенуен-2“ е била на около 590 000 км от Земята.
Снимка: CNSA
Превод: GlasNews.bg