Миналият месец беше най-топлият януари в света, което повдига допълнителни въпроси относно темповете на изменението на климата. С климатичната криза, надвиснала над планетата, учените все повече фокусират усилията си върху разбирането как се променя климатичната система на Земята.
Докато планетата се нагрява, светът е ударен от невероятни горещи вълни и суши, като учените непрекъснато регистрират температурни рекорди, съобщава BBC.
Миналата година официално беше най-горещата в историята, но учените очакваха януари 2025 г. да е малко по-хладен от януари 2024 г. поради отклонение от естествения модел на времето в Тихия океан, известен също като Ел Ниньо. Вместо това миналият месец беше най-топлият януари в света, което повдига допълнителни въпроси относно темпото на изменението на климата.
Данни от експерти от Европейската служба за климата Коперник показват, че миналият месец е счупил рекорда от януари 2024 г. с почти 0,1 градуса по Целзий. Основните причини за глобалното затопляне според учените са антропогенните емисии на газове, които нагряват планетата – основно изгарянето на изкопаеми горива. Учените обаче все още не разбират напълно какво е причинило рекордните температури през януари 2025 г.
Обърнете внимание, че януари 2025 г. по същество продължава поредицата от изненадващо високи температурни рекорди от средата на 2023 г., когато температурите бяха с около 0,2 градуса по-високи от очакваното. Според Гавин Шмид, директор на Института Годард за космически изследвания на НАСА, основната причина планетата да чупи всички тези рекорди и да се затопля от десетилетия е, че хората само добавят повече парникови газове към земната атмосфера.
Въпреки това учените смятат, че рекордните температури от 2023 г., 2024 г. и началото на 2025 г. вероятно се дължат на редица други фактори, включително такива, които учените все още се опитват да определят. Януари 2025 г. беше с 1,75°C по-топъл от януарските температури в края на 19-и век, преди хората да започнат значително да затоплят климата.
Смята се, че глобалните температури са се повишавали в началото на миналата година поради естествен метеорологичен феномен, известен като Ел Ниньо, когато необичайно топли повърхностни води се разпространяват в източната част на тропическия Тихи океан. Това освобождава допълнителна топлина в атмосферата, повишавайки глобалните температури.
Тази година учените казаха по-рано, че условията на Ла Ниня се развиват в Тихия океан, което би трябвало да има обратен ефект. Докато моделът на Ла Ниня в момента е слаб - и понякога отнема няколко месеца, за да повлияе напълно на температурите - се очакваше да доведе до по-хладен януари.
Според Адам Скейф, ръководител на месечните и десетилетни прогнози в Met Office на Обединеното кралство, само преди няколко месеца той вярваше, че януари 2025 г. ще бъде забележимо по-хладен от януари миналата година. Наблюденията обаче показват, че това не е така.
Учените все още не знаят защо се случва това, но имат няколко теории за това защо последните няколко години са били по-топли от очакваното:
- Първо, отговорът на океаните на Ел Ниньо от 2023-2024 г. - той не беше особено силен, но последва необичайно дълга фаза на Ла Ниня; Предполага се, че Ел Ниньо може да е "повдигнал капака" на затоплянето, позволявайки натрупаната океанска топлина да избяга в атмосферата;
- второ, намаляване на количеството малки частици в атмосферата, известни също като аерозоли.
Експертите отбелязват, че първата теория изглежда все по-малко вероятна. Повечето учени обаче също не са убедени, че втората теория е правилна. Но ако е вярно, това може да означава, че ни чакат повече климатични промени, отколкото се смяташе досега. За щастие учените смятат, че следващите няколко месеца вероятно ще хвърлят светлина върху тази мистерия.
В момента повечето изследователи все още очакват 2025 г. да бъде малко по-студена от 2023 г. и 2024 г., но скорошното затопляне означава, че не могат да бъдат сигурни. Те обаче знаят, че рано или късно ще последват нови рекорди, докато човечеството продължава да затопля планетата.
„След време 2025 г. вероятно ще бъде една от най-готините години, които преживяваме“, каза д-р Бърджис.
„Освен ако не спрем този кран за емисиите [парникови газове], тогава глобалните температури ще продължат да се покачват.“
Прочетете още
- 12:14 Хаос пред столичен клуб: Нападнаха публика с лютив спрей
- 18:00 Издирват трима мъже, жена ги обвини в изнасилване и побой над момиче! СНИМКИ и ВИДЕО
- 19:18 Не водете децата в Народното събрание! Там лицемерието има заплата, а простотията – микрофон
- 17:12 Изтекоха подробности за плана на Тръмп за Украйна: ЕС трудно ще го приеме