Учените успяха да дешифрират най-старата карта на света, издълбана на плоча преди около 3 хиляди години. Изследователите смятат, че сред рисунките на плочата има карта на Ноевия ковчег.
Вавилонският артефакт, наречен Imago Mundi, изглежда като кръгова диаграма с клиновидни символи, които са били използвани от вавилонците, за да опишат сътворението на света. Служителите на Британския музей, където се съхранява плочата, направиха задълбочен анализ и дешифрираха някои части от текста. Освен всичко друго, те откриха история на древен език, която много прилича на библейската история за Ной и неговия ковчег.
Думата parsiktu е била открита преди това на други вавилонски плочки, отнасящи се до лодката, която спасява животи по време на Големия потоп. Знаците показват пътеката към „Урарту“, където човек и семейството му са кацнали на ковчега.
В текста Урарту е асирийският еквивалент на "Арарат", което на иврит означава планина. Според библейската легенда Ной е трябвало да остави кораба си на тази планина.
"Това показва, че историята е една и съща и, разбира се, едното идва от другото. Но във Вавилон са вярвали, че ковчегът наистина съществува. На плочата се обяснява пътя до ковчега", казва кураторът на Британския музей Ървинг Финкел.
Плочата Imago Mundi озадачава учените, откакто е открита през 1882 г. в днешен Ирак.
Както е известно, такъв клинопис е бил използван само от вавилонците, които са показвали карта на света, поне известната част от него по онова време, на плоча. В центъра на тази карта е Месопотамия, която е затворена в кръг от така наречената „горчива река“, която според вярванията на вавилонците е обграждала целия свят.
През дългия период от време от откриването си плочата е повредена, но по едно време върху нея е имало още осем триъгълника. Тези фигури, според изследователите, изобразяват планините, посочени на гърба на плочата.
Табелата казва, че ако пътник следва указания маршрут, в крайна сметка ще срещне гигантски кораб в планината.
„Това е описание на ковчега, построен от вавилонската версия на Ной“, отбелязва изследователят.
Вавилонската версия казва, че бог Еа изпратил потопа, който унищожил цялото човечество с изключение на Утнапищим и семейството му. Те построили ковчега по заповед на своя бог и взели животни на борда.
Историята за потопа на Гилгамеш е известна от глинени плочки, които датират преди около 3 хиляди години. Според библейската история потопът е станал преди около 5 хиляди години.
Библията казва, че Ноевият ковчег спря на „планините Арарат“ в Турция след 150-дневното си пътуване. Върхът на въпросната планина всъщност отговаря на формата и размерите на Ноевия ковчег, според библейския разказ.
Вярно е, че повечето историци и археолози не вярват в буквалното тълкуване на историята за ковчега.