Марсоходът Perseverance на НАСА откри съкровище от разнообразни и интригуващи скали, докато изследваше древен речен канал на Марс, предоставяйки на учените нов поглед върху геоложката история на Червената планета.

Това, което първоначално се е смятало за обикновен пряк път през долината Неретва, за да се избегнат камъните, които увреждат колелата, се е превърнало в научна златна мина.

Едно от най-вълнуващите открития е на място, наречено „Маунт Уошбърн“, където „Персеверанс“ се натъкна на различни видове скали, невиждани досега на Марс.

Сред разнообразната колекция от сини скали в планината Уошбърн един камък се открояваше драматично, пише NewsWeek.

Наречена „Atoko Point“, тази светла скала с петна е с размери около 18 инча ширина и 14 инча височина. Анализът, извършен с помощта на инструментите SuperCam и Mastcam-Z на марсохода, показа, че Atoko Point е съставен от минерали пироксен и фелдшпат.

Това, което прави Atoko Point наистина уникална, е нейният минерален състав, кристална структура и евентуално химически състав. Учените спорят за произхода ѝ. Някои предполагат, че се е образувала в подземно магмено тяло, което сега се разкрива на ръба на кратера, докато други предполагат, че може да е пренесена от далече отвъд кратера Джезеро от древни марсиански води.

Първоначално сините скали и точката Атоко бяха заснети през юни. Newsweek се свърза с Гарчински чрез социалните медии за актуална информация относно откритията.

Откриването на Атоко Пойнт и други разнообразни видове скали в канала Неретва Валис помага на учените да сглобят сложното геоложко минало на Марс. Тези открития биха могли да предоставят важна информация за вулканичната дейност на планетата, моделите на водните потоци и потенциала за обитаемост в миналото.

В актуализирано съобщение в четвъртък НАСА съобщи, че марсоходът продължава пътуването си нагоре по ръба на кратера Езеро.

„Това стръмно изкачване през марсианския реголит (почва) може да се окаже бавно за марсохода, тъй като колелата могат да се подхлъзнат на най-стръмните участъци. Това е все едно да се опитвате да избягате по пясъчен хълм на плажа - с всяка крачка напред се хлъзгате и назад малко по-надолу по хълма“, се казва в актуализацията на агенцията.