Много хора на планетата все още избягват да ходят под стълби, да прескачат пукнатини, за да не стъпят върху тях, и да носят пуловер за късмет преди особено важна среща - тези хора са суеверни. Всъщност в това няма нищо срамно и много хора на планетата се придържат към суеверия от хиляди години - науката знае доказателства за суеверно поведение, датиращи от 4 век пр.н.е.

Книга от този период, написана от философа Теофраст, съдържа поредица от скици на герои, една от които е за „Суеверния човек“. Ето описанието:

Суеверният човек е от типа, който измива ръцете си в три извора, напръсква се с вода от купел в храма, слага лавров стрък в устата си и след това е готов за дневните разходки.

От векове философите са се подигравали на суеверните хора, представяйки ги като глупави и ирационални. Тази гледна точка продължава и до днес: суеверията не са научни или рационални и нямат нищо общо с изхода на събитията. Но много хора по света продължават да се стряскат, коагато черна котка им мине път. Защо?

Психолозите са съгласни, че суеверията имат много общо с чувството за контрол. Хората са склонни да искат да избегнат най-лошите резултати и да постигнат възможно най-добрите резултати. Науката също така показва, че в ситуации, в които изходът е предопределен, хората всъщност не са склонни да бъдат суеверни. Но в ситуации, в които случайността играе голяма роля, е обичайно човек да прибягва до суеверие, пише Popular Science.

Но има ли научно обяснение за това? Група учени от Германия направиха експеримент, за да проверят влиянието на суеверията върху късмета. Те създадоха експеримент, за да видят как суеверията влияят на представянето на участниците при поредица от задачи, включително колко добре се представят участниците на два времеви теста:

игра за съвпадение;
игра на думи (направете възможно най-много думи от осем букви).

Преди да започне експериментът, всеки участник бил извикан и помолен да донесе личния си талисман за късмет. След това, преди началото на всеки тест, бяха взети талисмани от около половината от тях. Резултатите показват, че тези, на които е позволено да запазят талисманите, се чувстват по-уверени. Интересното е, че те също се представили по-добре на тестовете, което увеличава възможността суеверията да накарат хората да повярват повече в техните таланти и способности. С други думи, може да си струва да бъдете суеверни.