Постоянно ни се казва да се възползваме максимално от времето си, да работим по-усърдно, да спрем да отлагаме. Но какво ще стане, ако този съвет е грешен и ако позволим на мозъка си да си почине, това би ли могло да подобри живота ни?

Мотивиран от обучението си като невролог, Джоузеф Гебели, който е доктор по неврология от University College London, започва да изследва невронауката на самотата и релаксацията - и това, което открива, е изключително, съобщава CNBC.

От когнитивна гледна точка, самотата може да стимулира креативността, като осигури необходимото пространство за разцвет на идеите. Независимо дали става въпрос за писане, свирене на пиано, рисуване, градинарство, молитва или медитация, самотата често е това, от което мозъкът се нуждае, за да изпълнява успешно тези дейности.

Много от най-успешните и интелигентни хора в света са прегърнали уединението. Бил Гейтс, например, е следвал този ритуал. Два пъти годишно в ранните дни на Microsoft, милиардерът филантроп се е оттеглял в хижа за една седмица, само с купчина книги.

Той го нарече „Седмица на размисъл“ – период на учене и непрекъснато размишление. Външни посетители, включително семейство и колеги, не били допускани. В рамките на една седмица работата му довела до пускането на Internet Explorer през 1995 г.

Бил Гейтс
Бил Гейтс Снимка: Instagram thisisbillgates

Самотата е полезна и в онези моменти, когато се чувствате „заседнали“. Леонардо да Винчи е бил съзерцателен гений, който според сведенията се е взирал в „Тайната вечеря“ с часове, преди да добави и един-единствен щрих с четката.

Как да използвате самотата, за да укрепите мозъка си

Няма твърдо и бързо ръководство за идеалното количество уединение. Но като общо правило, колкото повече време можете да прекарате сами, особено когато наистина искате, толкова по-добре ще бъде за мозъка ви.

1. Просто тръгвай

Планирането на самостоятелно пътуване или уединение може да изглежда обезсърчително в началото, тъй като може да се прокраднат страхове от самота или скука.

Но актът на бягство от ежедневието и потапяне в нова среда може да бъде невероятно релаксиращ. Той ви принуждава да излезете от зоната си на комфорт, стимулира сетивата ви по неочаквани начини и осигурява перфектния фон за самоанализ и творчество.

2. Започнете с малко

Започнете с 10 минути самота на ден. Намерете тихо място, където никой няма да ви безпокои, и използвайте това време, за да седнете и да дишате. Тази малка стъпка може да помогне на мозъка ви да влезе в състояние на релаксация.

3. Бъдете избирателни по отношение на времето си за комуникация

Уверете се, че когато общувате, това е смислена и качествена комуникация. Много от нас прекарват време с хора, с които не би трябвало - лоши приятели, врагове, токсичен член на семейството - но го правим, защото се чувстваме задължени.

Това повишава нивата на хормона на стреса кортизол в мозъка, което уврежда социалните ни мрежи и вреди на качествените взаимоотношения, на които би трябвало да се радваме.

4. Помислете и преоценете

Използвайте част от времето си насаме, за да размишлявате върху преживяванията и чувствата си. Това може да включва медитиране върху мислите ви или дори записването им. Това ви помага да обработите емоциите и мислите си, позволявайки ви да получите по-дълбоко разбиране за себе си.

5. Правете самостоятелни дейности

Правете неща, които са предназначени за уединение и насърчават осъзнатостта, като например ходене, водене на дневник или практикуване на йога. Тези дейности не само осигуряват ползите от уединението, но и ви помагат да се заземите в настоящия момент, като допълнително отпускате мозъка си.