2023 г. е официално призната за най-горещата година в историята: невероятни горещи вълни, суши и горски пожари удариха света и учените вече нямат достатъчно червено, за да представят топлината на графиките. Учените обвиняват климатичните промени, причинени от човешката дейност във всички тези бедствия, пише Daily Mail.

Сега учен по климата откри друга „неприятна изненада“, свързана с климатичната криза на Земята: според учения изменението на климата буквално краде живота ни.

Ново проучване изчислява, че повишаващите се температури и циклите на валежите водят до 6-месечно намаляване на продължителността на живота. Смъртните случаи от природни бедствия, наводнения и горещи вълни, както и непреки смъртни случаи, като психични проблеми, са основните причини за продължителността на живота.

В своето проучване Амит Рой от университета Shahjalal в Бангладеш и Новото училище за социални изследвания в САЩ, който е единственият автор на изследването, използва данни за температурата и валежите от повече от 190 страни за 80 години. Ученият е установил, че ако температурата се повиши само с 2 градуса по Фаренхайт, средната продължителност на човешкия живот ще намалее с половин година.

Авторът на изследването също така заявява, че изменението на климата също е отговорно за глада, недохранването, болестите, психичното здраве и преждевременната смъртност в световен мащаб. Всичко това като цяло допринася за намаляване на продължителността на живота.

Амит Рой също твърди, че жените ще пострадат най-много от климатичната криза на планетата: те ще загубят 10 месеца от живота си. По този начин авторът на изследването подчертава, че глобалната заплаха от изменението на климата за милиарди хора на Земята всъщност е по-голяма, отколкото се смяташе досега. Всъщност авторът твърди, че климатичната криза на планетата трябва да се разглежда като "криза на общественото здраве".

В изследването си ученият анализира данни, събрани в 191 държави между 1940 и 2020 г. Амит Рой също така твърди, че неговото изследване е първият по рода си „композитен индекс за изменението на климата“.

Между 1960 и 2020 г. продължителността на живота в света се е увеличила значително: от 48 на 70 за мъжете, от 52 на 74 за жените. Хората са спечелили „допълнителни години“ благодарение на достъпа до повече и по-питателна храна, чиста вода, подобрена хигиена и напреднали медицина, както и иновации в областта на антибиотиците и ваксините.

В същото време ученият отбеляза, че продължителността на живота в света е намаляла на фона на пандемията от коронавирус. Сега ученият смята, че ситуацията ще се влоши в резултат на изменението на климата, причинено от човешката дейност. Само за 80 години, между 1940 и 1990 г., средната глобална температура на Земята се е повишила от 15°C на 20,5°C. Междувременно средната температура е спаднала с 2°C от 1990 г.

Трябва да се отбележи, че ученият не назовава времето, когато средната продължителност на живота в света ще намалее, но уверява, че това е неизбежно, ако днес не се предприемат необходимите стъпки.

Превод: GlasNews.bg