Ново проучване установи, че приемането на витамин D е свързано с по-ниски нива на опити за самоубийство и умишлено самонараняване сред бившия военен персонал. В проучването изследователите са разгледали данни от голяма група американски ветерани и са установили, че тези, които са получавали допълнителен витамин D, са имали по-малък риск от опит за самоубийство или самонараняване, отколкото тези, които не са приемали. Изследването обаче може да покаже само корелация, а не причинно-следствена връзка и има ограничения.

Публикуваната научна работа допълва нарастващия брой научни доказателства, предполагащи връзка между дефицита на витамин D и депресията или други форми на психични заболявания. Според Американската психологическа асоциация, това също така предлага потенциална допълнителна възможност за предотвратяване на самонараняване и самоубийство сред ветерани, които са около 1,5 пъти по-склонни да се самоубият, отколкото други възрастни.

„Като относително безопасно, леснодостъпно и евтино лекарство, добавката на витамин D може да бъде обещаваща, ако бъде валидирана в клинични изпитвания за предотвратяване на опити за самоубийство и самонараняване“, пишат изследователите.

За да стигне до това заключение, екипът анализира данни от стотици хиляди хора, изброени в записите на Министерството на ветераните (DVA), пише gizmodo.com. Те потърсиха хора, които са имали поне едно взаимодействие с лекар или аптека между 2010 и 2018 г. След това те сравняват ветераните в тази група, на които е предписан витамин D от DDD, с подобни контроли, на които не са предлагани добавки, и откриват дали има някаква разлика в броя на опитите за самоубийство или съобщенията за самонараняващо се поведение.

Те установиха, че в контролната група некоригираният процент на опитите за самоубийство и самонараняването е около 0,36% в сравнение с 0,2% в третираните групи, разлика от почти 44%. Добавянето на витамин D2 е свързано с 48,8% намаление на риска от опити за самоубийство, а добавянето на витамин D3 е свързано с 44,8% намаление на риска от опити за самоубийство.

Учените също установиха, че връзката между добавките с витамин D и намаления риск от самоубийство е още по-изразена сред черните ветерани. В тази подгрупа добавките корелираха с приблизително 60% намаление на опитите за самоубийство и риска от самонараняване.

И накрая, сред ветераните с документиран дефицит на витамин D (серумни нива под 20 ng/mL), добавките се свързват с най-голямото намаление на риска от самоубийство от всяка подгрупа. Субектите с ниски нива на витамин D в медицинското си досие, на които са били предписани добавки, са с повече от 64% по-малко склонни да се опитат да се самоубият или да се самонаранят, отколкото тези, които не са го направили.

Често до половината от населението на една страна може да не получава достатъчно витамин D. Той се синтезира в кожата при излагане на обедна слънчева светлина, но хората с по-тъмна пигментация вероятно се нуждаят от повече UV излагане, за да могат телата им да произвеждат достатъчно витамин D. Това е компромис между защитата на меланина от вредните ефекти на UV лъчите и необходимостта от известно излагане на UV радиация.

Дефицитът на витамин D е свързан с много здравословни проблеми, включително болка, костна и мускулна слабост, повишен риск от смърт от сърдечни заболявания, когнитивно увреждане, детска астма и някои видове рак. Предишни изследвания също предполагат връзка между нивата на витамин D и депресията и други психични проблеми. Въпреки това, минали проучвания на възможни корелации дадоха смесени резултати.

По-специално сред военния персонал, едно проучване от 2013 г. на около 1000 бивши военни, половината от които са се самоубили, установи, че тези с най-ниски нива на витамин D са изложени на най-висок риск от опит за самоубийство. Друго проучване от 2020 г. на над 150 000 корейски ветерани установи, че хората с много ниски нива на D са много по-склонни да имат суицидни мисли. Въпреки това, някои други проучвания не са открили отрицателен или никакъв ефект от добавянето на витамин D върху психичното здраве.

Нови изследвания обаче подкрепят идеята, че когато става дума за депресия и суицидно поведение, витамин D може да играе роля. Въпреки това, както при всяко проучване, има предупреждения.

Тъй като проучването е проведено на базата на предварително събрани данни, то има някои сериозни ограничения. Първо, авторите на изследването не са имали начин да знаят дали хората, включени в контролната група, са получавали добавки с витамин D независимо. Добавките с витамин D се предлагат в много магазини без рецепта и на относително ниска цена.

Възможно е също така групата от хора, получаващи рецепти за витамин D, да е имала допълнителни кофактори, които са ги направили по-малко склонни да се опитат да се самоубият, като например по-силна система за социална подкрепа. Проучването също така не оценява всички възможни променливи, които биха могли да допринесат за суицидно поведение, като например травматично увреждане на мозъка, което е често срещано сред ветераните.

Допълнителни изследвания ще изяснят дали връзката, открита в това проучване, е истинска. Но хората трябва да бъдат внимателни, когато става въпрос за приема на големи количества витамин D. В големи количества добавките с витамин D могат да причинят бъбречно заболяване и увреждане. Човешкото тяло може да абсорбира само определено количество витамин D, преди излишъкът да попадне в нашите органи.

Припомняме, вече ви запознахме с тезата дали витамин D може да намали риска от меланом. Ключовият извод от проучването е, че сред тези, които редовно приемат витамин D, има значително по-малко случаи на меланом и класификацията на риска от рак на кожата е значително по-добра, отколкото сред тези, които не приемат витамина.

Витамини срещу рак. Учени казаха дали витамин D може да намали риска от меланом