Последните констатации от проучване, проведено от учени, предизвикаха сериозни опасения сред много експерти относно еритритола, широко използван изкуствен подсладител в продукти с ниско съдържание на въглехидрати и кето. Според научна работа употребата му рязко повишава риска от съсирване на кръвта при определена група напълно здрави хора.

Проучване, проведено от Cleveland Clinic и публикувано в списание Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, установи, че консумацията на еритритол удвоява риска от образуване на кръвни съсиреци, фактор, който може да доведе до сериозни сърдечно-съдови усложнения, пише CNN. Д-р Стенли Хейзън, водещият автор на изследването, подчерта последователността на резултатите при всички участници, отбелязвайки, че всеки субект е имал повишена реактивност на тромбоцитите след консумация на еритритол. В същото време контролната група, която приема същото количество глюкоза, не показва същата активност по отношение на съсирването на кръвта, което кара учените сериозно да се съмняват в безопасността на еритритола.

Д-р Хейзън подчерта, че това е първото директно сравнение на ефектите на глюкозата и еритритола върху съсирването на кръвта и резултатите са до голяма степен последователни - глюкозата няма същия ефект върху съсирването като подсладителя. Въпреки малкия мащаб на изследването, резултатите бяха достатъчно тревожни, за да привлекат вниманието на други експерти в областта.

Д-р Андрю Фрийман, специалист по превенция на сърдечно-съдови заболявания, намира резултатите от изследването за доста показателни, въпреки че не препоръчва незабавно спиране на употребата на еритритол. Фрийман отбеляза, че докато проучването повдига важни въпроси относно безопасността на подсладителите, са необходими повече данни, за да се направят окончателни заключения.

Проучването също така предизвика реакция от Съвета за контрол на калориите, индустриална асоциация, която вече предупреди хората да не правят прибързани заключения от проучването поради малкия размер на извадката. Карла Сондърс, президент на съвета, твърди, че дозировката на еритритол в проучването е прекомерна в сравнение с това, което обикновено се намира в търговските храни. Д-р Хейзън обаче възрази, че дозировката, използвана в проучването, е сравнима с тази, която потребителите биха могли да поемат в една порция някои храни без захар, което показва, че дори консумацията на обикновени храни, съдържащи подсладителя, може да носи рискове за здравето.

Еритритолът, захарен алкохол, който се среща естествено в плодовете и зеленчуците, но често се произвежда изкуствено за търговска употреба, е популяризиран като нискокалорична алтернатива на захарта, особено в стевия и плодови продукти. Предпочитан е не само заради подслаждащите си свойства, но и защото не повишава нивата на кръвната захар и има по-малко слабително действие в сравнение с други алкохоли. Резултатите от това проучване обаче показват, че широкото използване на този подсладител може да създаде скрити и сериозни рискове за здравето на сърцето.

Като се имат предвид тези открития, потребителите, особено тези с предшестващи рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания, може да искат да преразгледат употребата си на еритритол, казаха авторите. Тъй като сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в световен мащаб, разбирането на потенциалните скрити рискове в диетата е от решаващо значение. Резултатите от проучването биха могли да доведат до преоценка на безопасността на еритритола и други подобни подсладители, което ще доведе до по-големи проучвания за определяне на дългосрочните им ефекти върху човешкото здраве, казват учените.

Превод: GlasNews