Грешките при лечението са често срещан проблем, особено при хора с хронични заболявания, и могат да бъдат причинени от различни фактори, като например забравена доза, приемане на грешно количество в неподходящ момент или взаимодействие на лекарствени комбинации. Опасността е, че такива грешки могат да струват здравето на човек, само влошавайки състоянието му. Познавайки обаче източниците на подобни грешки, можем да се предпазим от допускането им.

Д-р Антоанета Коу, доцент по клинична фармакология в Мичиганския университет, посочва, че често тези грешки се дължат на пропуски в комуникацията между доставчиците на здравни услуги и пациентите. Ако инструкциите са неясни, пациентите може да не разберат напълно как да приемат лекарствата си правилно, което може да доведе до потенциални рискове за здравето, пише Knowridge.

По-възрастните пациенти са изправени пред допълнителни предизвикателства, когато приемат лекарства поради множество хронични заболявания, които могат да доведат до сложни схеми и повишена вероятност от опасни лекарствени взаимодействия, казва Коу. Свързаните с възрастта физиологични промени, като намалена бъбречна или чернодробна функция, също могат да повлияят на начина, по който тялото ви обработва лекарствата. Сензорното увреждане, артритът, когнитивният спад и финансовите бариери могат допълнително да усложнят придържането към лечението.

В допълнение, лекарствата за сърце са от особено значение, тъй като те често изискват внимателно коригиране на дозата и наблюдение, за да се предотвратят странични ефекти като замаяност или умора. За да се сведат до минимум грешките, пациентите трябва активно да търсят информация за своите рецепти от надеждни източници. Д-р Коу съветва да попитате Вашия лекар за целта на всяко лекарство, възможните странични ефекти, продължителността на употреба и диетичните ограничения.

Фармацевтите могат да предоставят съвети относно правилната употреба, възможни неблагоприятни лекарствени взаимодействия, странични ефекти и протоколи за пропусната доза. Коу съветва да се уверите, че всички лекарства се отпускат в една и съща аптека, което ще помогне на фармацевтите да проследят потенциални взаимодействия и дублирания.

Полагащите грижи и пациентите трябва да поддържат актуален списък с всички лекарства, включително рецепти, лекарства без рецепта, билкови добавки и витамини. Този списък трябва да се споделя с доставчиците на здравни услуги при всяка среща. Правилното съхранение на лекарствата извън обсега на деца също са важни предпазни мерки. За тези, които имат затруднения да се придържат към своя режим, инструменти като органайзери за хапчета, будилници с напомняния или приложения за смартфони могат да бъдат полезни.

Проблемите с придържането към лечението са широко разпространени. Изследванията показват, че около 50% от лекарствата, използвани за лечение на хронични заболявания, се приемат неправилно, което може да доведе до лошо здраве на много хора. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), неспазването на лечението води до 125 000 смъртни случая всяка година само в Съединените щати и е отговорно за 10% от хоспитализациите. Решаването на тези проблеми чрез по-добра комуникация, технологии и обучение на пациентите може значително да подобри безопасността и ефективността на лекарствата.