Израелски учени са открили десетки български надписи в гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим, които вероятно датират от османския период. Изследването е публикувано в израелското научно списание "Антикот" и използва модерни технологии като мултиспектрални и RTI изображения за разкриване на избледнелите надписи.
Проучването се фокусира върху българското поклонничество в Йерусалим през 500-те години на османското владичество и включва надписи от три основни манастира: „Свети Теодор“, „Предтеча“ и „Свети Хараламбос“.
В „Свети Теодор“ са намерени надписи, споменаващи българи от град Котел и Габрово, включително надпис от 1776 г., който говори за икономически просперитет на Котел.
В манастира „Предтеча“ има надписи от поклонници от Каменица и Истанбул, които доказват съществуването на голяма българска общност в столицата на Османската империя.
В „Свети Хараламбос“ са открити надписи от Стара Загора и Оряхово, както и такива, свързани със село Негован, важен център на българския национализъм в Македония, пише БГНЕС.
Изследователите отбелязват, че тези надписи представляват важен източник за изследване на историята на източното християнство и българското поклонничество в Йерусалим през османския период.
Прочетете още
- 19:00 Телефон на дете в Ловеч „отиде" в чужд джоб. Познавате ли тази жена? ВИДЕО
- 20:00 Бездушие в Сливен: Жена изрита кучето си на улицата, защото не лаело
- 17:00 Търново, електробус № 100 и малките добрини, които значат много
- 18:00 Паркиране без граници: В Карлово - кола на място за велосипеди, в Русе - кон СНИМКИ