Трудно е да си представим връзката между древногръцкия учен Архимед и ускорителя на частици. И въпреки това съществува. Всъщност, благодарение на ускорителя на частици, учените успяха да открият изгубените научни трудове на Архимед. Това е една от най-невероятните истории.

Началото на историята

Известният древногръцки учен инженер Архимед (287 г. пр. н. е. - 212 г. пр. н. е.) е живял в град Сиракуза на остров Сицилия. През живота си той на практика изобретява математиката, физиката и инженерството, както ги познаваме оттогава. Той постави основите на тези науки, които след това бяха използвани от учените много векове след смъртта му.

Въпреки факта, че Архимед е създал много новаторски изобретения за времето си, а също така е положил основите на съвременната математика и физика, много малко от неговите научни трудове са оцелели. Всички оригинални ръкописи на Архимед са изгубени завинаги и само три са оцелели до днес чрез копия и репродукции. Въпреки че можеше да има само две от тях, пише IFLScience.

Историята на християнския монах

През 1229 г., 1400 години след смъртта на Архимед, монах на име Йоханес Миронас, който живеел в манастир близо до Йерусалим, се нуждаел от пергамент. Монахът трябвало да създаде копие на Евхологията, тоест православната богослужебна книга.

Проблемът бил, че пергаментът бил скъп и труден за намиране. Затова монахът взел стар ръкопис с математически бележки, които никой не искал, изстъргал текста и го използвал като страници за книга. Такива ръкописи са известни като палимпсести. Оказало се, че при създаването на копие на богослужебната книга монахът едва не е унищожил един от най-ценните научни трудове на Архимед. Това е копие, създадено от византийски монаси през 10 век.

Архимед и 2 милиона долара

Близо 800 години Евхологиите са разнасяни в различни църкви, докато книгата не попаднала в една от православните църкви в Истанбул. През 1906 г. Йохан Лудвиг Хейберг от университета в Копенхаген в Дания предполага, че старите страници на книгата съдържат редове от изгубена работа на Архимед. След това палимпсестът изчезва и се появява отново след на десетилетия. Докато не попаднал на търг в Ню Йорк през 1998 г. Купен е от анонимен колекционер за 2 милиона долара. Но след това палимпсестът е прехвърлен в Музея на изкуствата Уолтърс в Балтимор, САЩ. До 2005 г. международен екип от учени проучваше този документ, за който се смяташе, че крие копие от научните трудове на Архимед. Наричан е палимпсест на Архимед.

Палимпсест на АрхимедЦял екран
Палимпсест на Архимед, една от страниците Снимка: Wikipedia

Архимед и ускорителят на частици

Найджъл Уилсън от университета в Кеймбридж, докато изучаваше палимпсест, осъзна, че вече е виждал подобен фрагмент от пренаписано произведение на Архимед. Ученият и екипът му използваха ултравиолетова светлина, за да видят отделни редове, скрити от новия текст.

След това през 2005 г. физикът Уве Бергман решава да използва ускорител на частици, за да визуализира напълно оригиналния текст на Архимед. Идеята беше да се използва ускорител на частици, известен като синхротрон, за да се бомбардира ръкописът с рентгенови фотони, изстреляни със скорост, близка до скоростта на светлината. Като се има предвид, че в мастилото на ръкописа е открито желязо, след бомбардиране с рентгенови фотони, то започва да свети. Така е открит оригиналният текст на копието на ръкописа на Архимед. В палимпсест са открити текстовете на такива научни трудове на Архимед като „За плаващи тела“, „Метод на механичните теореми“ и „Стомахион“.

Ако християнският монах не беше използвал ръкописа на Архимед, за да напише литургична книга, тогава научните трудове на учения вероятно щяха да бъдат загубени завинаги.