Слънчевата система се намира вътре в Местния мехур. Това е регион от космоса с много разреден междузвезден горещ газ, който се намира в спиралния ръкав на Орион на нашата галактика Млечен път. Има само предположения как е възникнал този участък от космоса, състоящ се от неутрален водород. Сега астрономите разбраха каква е формата на местния балон.

В същото време учените откриха мистериозен междузвезден тунел в този балон. Изследването е публикувано в списание Astronomy & Astrophysics, пише ScienceAlert.

Смята се, че Местният мехур е широк приблизително 1000 светлинни години, а температурата на междузвездния газ в него е приблизително 1 милион градуса по Целзий. В този случай горещите водородни атоми освобождават рентгенови лъчи.

За астрономите е трудно да опишат точната структура на Млечния път, защото ние живеем в тази галактика. Същата трудност възниква при определяне на формата на Местния мехур, тъй като Слънчевата система се намира вътре. По-точно, почти в центъра на тази структура. Но с помощта на рентгеновия космически телескоп eROSITA астрономите успяха да разрешат този проблем. Благодарение на наблюденията от телескопа eROSITA, който се намира на 1,5 милиона км от Земята, астрономите успяха да получат по-подробна картина на Местния балон.

Смята се, че Местният мехур е създаден от няколко експлозии на супернови (по този начин масивните звезди завършват живота си, когато външните им части са отнесени далеч в космоса) преди приблизително 14 милиона години. Слънчевата система, според учените, случайно е попаднала в Местния мехур преди няколко милиона години, докато се е движила около центъра на нашата галактика. Астрономите имаха неясна представа за формата на тази част от пространството с по-ниска плътност.

Местен балонЦял екран
Астрономите успяха да получат по-подробна картина на Местния мехур Снимка: ScienceAlert

Учените разделят рентгеновата светлина, идваща от балона, на няколко хиляди отделни секции, което им позволява да създадат подробна карта на структурата. Проучването показа, че Местният мехур се разширява повече перпендикулярно на равнината на нашата галактика, отколкото успоредно на нея. Учените са установили, че в различните части на мехура има разлики в температурата на междузвездния газ. Това подкрепя теорията, че тази структура е създадена от експлозии на свръхнова. Но учените смятат, че тези експлозии може да са се случили само преди няколко милиона години.

Проучването установи, че формата на Местния мехур наподобява тази на биполярната мъглявина, въпреки че е малко по-назъбена. Пример за появата на биполярната мъглявина може да се види по-долу.

Биполярна мъглявинаЦял екран
Биполярна мъглявина PN Hb 12 Снимка: Wikipedia

Според учените, анализирайки получените данни, те са открили космическа изненада. Проучването установи, че има така наречения междузвезден тунел в Местния мехур, който създава празнина в по-хладния междузвезден газ.

Местен балонЦял екран
Изображението показва разликата в температурата между различните области на Местния мехур Снимка: ScienceAlert

Засега астрономите не знаят с какво се свързва този тунел. В посоката, в която се движи, има мъглявини, облаци от молекулярен водород, а също и друг мехур. Тоест, това е подобна област от космоса в нашата галактика с разреден горещ водороден газ и ниска плътност.

Новото откритие може да е потвърждение на теория, появила се през 70-те години на миналия век. Тя предполага, че Млечният път се състои от голям брой горещи мехурчета, които са свързани с междузвездни тунели. Астрономите ще продължат изследванията си, за да разберат дали тази теория е вярна или не.