Откритие подсказва, че може да съществува друг свят, на който има живот.
Учени са открили ранни признаци, че отдалечена планета в Космоса, наречена K2-18b, може да поддържа някаква форма на живот.
Многообещаващото откритие е направено от екип на Кеймбриджкия университет, който изследва атмосферата на планетата.
Те са засекли химични молекули, които на Земята се произвеждат от живи организми, като морските водорасли. За целта е използван космическият телескоп „Джеймс Уеб“ – най-големият телескоп в Космоса, оборудван с високорезолюционна апаратура, която достига по-далеч от своя предшественик – телескопа „Хъбъл“.
Въпреки откритието, екипът от учени подчертава, че са нужни още доказателства.
Колко далеч е планетата K2-18b?
Химичните следи са от диметил сулфид (DMS) и/или диметил дисулфид (DMDS), открити в атмосферата на K2-18b. В доклад се казва: „Въпреки че е възможно неизвестен химичен процес да е източникът на тези молекули в атмосферата на K2-18b, резултатите са най-силните досега доказателства, че живот може да съществува на планета извън нашата Слънчева система.“
Планетата K2-18b не се намира близо – тя е на около седемстотин трилиона мили от Земята.
За да бъде достигната с конвенционален космически апарат, това пътуване би отнело вероятно стотици години.
Защо откритието е значимо?
Това е първият път, когато астрономи откриват молекули на въглеродна основа в атмосферата на екзопланета, намираща се в т.нар. „обитаема зона“ на Космоса.
Учените подозират, че планетата може да е „хицианска“ (Hycean) – тоест, обитаема планета, покрита с океан.
Професор Никку Мадхусудхан от Института по астрономия към Кеймбридж и ръководител на изследването обяснява:
„Предишни теоретични проучвания предвиждаха, че високи нива на серни газове като DMS и DMDS са възможни на хициански светове. А сега ги наблюдаваме – в съответствие с предсказанията. Според всичко, което знаем за тази планета, най-добре на наличните данни отговаря сценарий с хициански свят, с океан, пълен с живот.“
Той допълва, че остават сериозни въпроси около процесите, които могат да произвеждат тези химични вещества.
Както при всяко изследване, професорът подчертава, че е „важно да бъдем дълбоко скептични към собствените си резултати“ и че е необходима строга и задълбочена последваща проверка, въпреки вълнението.
Той продължава:
„След десетилетия може да се обърнем назад и да разпознаем този момент като времето, когато живата Вселена стана достижима. Това може да се окаже повратната точка – моментът, в който фундаменталният въпрос дали сме сами във Вселената, вече може да получи отговор.“
Възможността за извънземен живот продължава да вдъхновява учените, решени да намерят доказателства, че не сме единствените живи същества в галактиката.
Междувременно, в друга част на Космоса, марсоходът Curiosity на НАСА откри най-големите органични съединения, намирани досега на Марс.
Материалът е открит във вътрешността на 3.7 милиарда години стара скала в залив, който някога може да е бил сладководно езеро.
Превод: GlasNews.bg
981127g 07:40, 18.04.2025
Robot