Отдавна сме свикнали с факта, че определени витамини са полезни за всички възрасти в определени количества. Учените обаче са установили, че когато става въпрос за този витамин, възрастните хора трябва да се замислят дали да го консумират често.
Скорошно проучване установи, че намаляването на хранителния прием на определен витамин може действително да подобри гъвкавостта на метаболизма, особено при застаряващото население. За разлика от много научни трудове, които се застъпват за включването на този или онзи витамин в нашата диета, този път учените са открили техен представител, от който си струва да се въздържаме за по-дълъг и по-здравословен живот, пише SciTechDaily.
Проучването, публикувано в списанието Life Science Alliance и ръководено от д-р Майкъл Полименис, професор в Тексаския колеж по земеделие и науки за живота A&M, оспорва дългогодишното убеждение, че високият прием на фолиева киселина винаги е полезен. Екипът установи, че намаляването на нейния прием при животински модели намалява процесите, свързани с растежа, но увеличава метаболитната гъвкавост, което от своя страна може да насърчи по-здравословно стареене.
Фолатът, основен витамин от група В, който се съдържа в храни като листни зеленчуци и се добавя към рафинираните зърна, е от съществено значение за растежа и развитието на нашите клетки. Традиционно се свързва с предотвратяване на вродени дефекти и поддържане на цялостното здраве.
Нови изследвания обаче показват, че оптималният прием на фолат може да се промени с възрастта. Д-р Полименис обясни: „Докато фолатът е от съществено значение за растежа и развитието в ранния живот, по-ниският прием на фолиева киселина в по-късен живот може да има благоприятен ефект върху метаболитното здраве и дълголетието.“
Проучването на изследователите включва моделиране на ефектите на фолат при по-възрастни хора чрез намаляване на приема на фолиева киселина в животински модели. Резултатите показват, че женските животни, хранени с диета с ограничен прием на фолиева киселина, са по-ефективни при преминаването от въглехидратен към мастен метаболизъм, докато мъжките животни показват повишаване на скоростта на метаболизма по време на активни периоди. Въпреки известната роля на фолата в производството на червени кръвни клетки, не са наблюдавани признаци на анемия или други отрицателни ефекти върху здравето при групата животни с ограничен прием на фолат. Констатациите подкрепят концепцията за прецизно хранене, която насърчава персонализирани диетични препоръки въз основа на индивидуалните нужди на различни възрасти.
Бъдещите изследвания ще се фокусират върху разбирането на механизмите, които са в основата на тези ползи и разработването на терапевтични интервенции за насърчаване на остаряването в добро здраве, казаха авторите. Изследователите планират да повторят констатациите в по-генетично разнообразни модели и да проучат нови съединения, които ограничават приема на фолат. Д-р Полименис подчерта необходимостта от продължаване на изследванията, преди да направи широки диетични препоръки, като каза: „Смятаме, че по-възрастните хора може да се нуждаят от по-малко фолиева киселина, отколкото вероятно получават сега, но все още имаме много да учим в тази област и не се застъпваме за пълното премахване на фолиевата киселина от диетата."
Това изследване разкрива нови възможности за хранене и медицина, потенциално водещи до разработването на лекарства, които ограничават приема на нежелани елементи в храната и поддържат нива, необходими за цялостното ни здраве, което от своя страна може да ни позволи да живеем по-дълго.
Прочетете още
- 10:00 Уличната свада в Неапол не приключва с линейка, а с ръкомахане като в гимнастическа композиция
- 19:00 "Джедайски меч" виси в подлез в "Люлин" СНИМКА
- 18:44 Излезе от дома си и не се прибра: Близки търсят изчезнала жена от Пловдив СНИМКА
- 18:00 ХОРОСКОП на Козирог, Водолей и Риби за месец ДЕКЕМВРИ