Скорошно проучване хвърли светлина върху рядко мозъчно разстройство, което вероятно е резултат от кръстосване между неандерталците и нашите предци. Състоянието, известно като малформация на Киари тип 1, се характеризира с главоболие и световъртеж.
 
Изследователите са изследвали 3D сканирания на черепите на 103 съвременни хора, някои от които са имали това състояние, а други не. Според Кимбърли Пломп от Филипинския университет в Дилиман, засегнатите индивиди са имали форми на черепите, наподобяващи тези на неандерталците, съобщава Live Science.

Изследователският екип, в който участва и Марк Колард от университета „Саймън Фрейзър“, е сравнил тези черепи с фосилни черепи на неандерталци, Homo heidelbergensis, Homo erectus и ранния Homo sapiens.

Констатациите на учените показват връзка между архаичната морфология на черепа и заболяването Снимка: Kimberly Plomp

Констатациите на учените предполагат връзка между архаичната морфология на черепа и заболяването, но Колард отбеляза, че са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди всяка генетична връзка.

„Научните изследвания рядко, ако изобщо някога, се основават единствено на едно проучване“, каза той.

Малформация тип 1 на Киари възниква, когато тилната кост в задната част на черепа е твърде малка, за да побере мозъка, което кара малкия мозък да притиска гръбначния канал.

Това може да причини симптоми като главоболие, болки във врата и световъртеж. В леки случаи заболяването може да остане незабелязано или да се лекува с медикаменти.

В тежки случаи може да се наложи операция за отстраняване на кост от черепа или гръбначния стълб. Въпреки че традиционно се смята, че състоянието засяга около 1 на 1000 души, нови образни изследвания показват, че може да е по-често срещано - вероятно засягащо повече от 1 на 100 души - но често остава недиагностицирано поради липса на симптоми.

Ако бъдещи проучвания потвърдят генетична връзка, скринингът за съответните ДНК маркери би могъл да помогне за идентифицирането на деца с повишен риск, особено в популации с по-високи нива на неандерталски произход, като например в Европа и Азия.

Това ще позволи на здравните работници да наблюдават тези лица за признаци на заболяване, преди то да стане тежко.