Азбестът е опасен канцероген, който се използва широко през 20 век. Добавя се към строителни материали, спирачни накладки и дори за създаване на изкуствен сняг за филми.
Едва през 60-те години азбестът беше свързан с мезотелиома, нелечим рак, който засяга предимно белите дробове. Азбестът беше забранен в различни страни по света едва през 2000-те години.
Учените са потвърдили, че в 80% от случаите на мезотелиом причината за неговото развитие е азбестът. Развитието на мезотелиом при излагане на азбест е сложен и дълъг процес, който продължава от 30 до 50 години.
Въпреки това през 21-ви век жените все още съдят козметични компании за мезотелиом, причинен от излагане на азбест, пише ScienceAlert.
Към днешна дата няма случаи на умишлено използване на азбест в козметиката. Но все още има малко ниво на замърсяване с азбест в талка. Последният се използва в сенки за очи, руж, пудра и много други видове козметика. Талкът се добавя към козметичните формули, защото е абсорбиращ влагата агент, който улеснява нанасянето на продукта.
През 2024 г. военновъздушните сили проведоха проучване, в което тестваха 8 проби козметика, съдържаща талк, с помощта на трансмисионна електронна микроскопия, която позволява да се наблюдават най-малките структури в веществото.
В резултат на това в две проби бяха открити следи от азбест, с други думи изключително малки количества, които са на границата на откриваемост.
Талковата скала е твърд минерал, който се добива от земята за производство на талк. Талкът и азбестовите влакна са различни на микроскопично ниво, но имат други прилики. И двата минерала се образуват при подобни условия и се класифицират като силикатни минерали, които са съставени от едни и същи елементи: силиций, магнезий, желязо, кислород и водород.
Талкът и азбестът имат различни структури поради подреждането на химичните елементи по време на образуването на минерала. Поради приликите си азбестовите минерали често се образуват в находища на минерали талк. Размерът на такива отлагания може да варира от микроскопични до големи. През 70-те години азбестови влакна са открити в някои търговски продукти с талк.