Много теории се опитват да обяснят човешкото съзнание, но една, която набира популярност, предполага, че вид електромагнитно поле, ефаптичното поле, координира съзнанието в мозъка. В нова статия, публикувана в Scientific American, учените предлагат причини за тази интригуваща теория и как електромагнитните полета могат да обяснят съзнанието.
Всеки път, когато изглежда, че дадено явление не може да бъде обяснено от съществуващите теории, се появяват нови хипотези за разрешаване на проблема. Това важи и за изследванията на човешкото съзнание, пише Popular Mechanics.
Много теории се опитват да обяснят биологичния феномен на съзнанието, който е в основата на човешкото съществуване. Някои теории сравняват мозъка с компютър, като невроните заместват транзисторите.
Но една теория наскоро получи известна експериментална подкрепа. Според тази теория човешкото съзнание може да се обясни с електромагнитни полета, известни като ефаптични полета, които невроните създават чрез активиране на синапсите. Това са контактните точки между невроните в мозъка. Именно тези полета позволяват на електроенцефалограмата, например, да открие мозъчната активност.
Според авторите на статията ефектите на ефаптичните полета възникват от електрическите и магнитни взаимодействия, които захранват нашите клетки. Експерименталните резултати предполагат, че същите тези сили играят по-голяма роля в мозъка, отколкото се смяташе досега, и може би дори в съзнанието.
Учените описаха един от експериментите, когато хипокампусът на мишка беше напълно разделен. Хипокампусът е частта от мозъка, която е отговорна за консолидирането на функциите на паметта, концентрацията и други важни функции на тялото. Въпреки разделянето, учените все още откриват активност, която може да съществува, когато електрическите полета се комбинират.
Този електрически ефект може да помогне да се обясни проблем в сегашното невронно базирано разбиране на съзнанието. Конвенционалните невронни връзки не могат да обяснят напълно когнитивната функция. Но наличието на ефаптични полета решава този проблем.
Въпреки че тази теория изглежда набира популярност, все още има какво да се учи. Тази и други теории все още не обясняват напълно централния проблем на съзнанието: как биологичните процеси създават субективно преживяване.
Разгадаването на мистерията на съзнанието е едно от най-трудните научни предизвикателства, но тъй като учените все повече разкриват биологичните механизми на мозъка, замъглените очертания на съзнанието стават все по-ясни.