Това е една от най-странните промени в магнитното поле на Земята, откакто популярните злодеи Daleks планират да извлекат ядрото на планетата в приключението на Doctor Who от 1964 г. Но това не е научна фантастика, а научен факт: Северният магнитен полюс на Земята се движи към Русия, както е било от началото на деветнадесети век - но със значително по-бавна скорост.

За разлика от географския северен полюс, който е най-северната точка в света, магнитният северен полюс е посоката, която сочат стрелките на компаса. За разлика от географския полюс, магнитният полюс няма фиксирано местоположение, променяйки се в отговор на магнитната активност под земната кора, пише DailyMail.

Сега неизвестно събитие под повърхността е накарало разтопеното желязо в ядрото на Земята да се движи с по-бавна скорост, така че движението на магнитния северен полюс се е забавило до 25 км годишно. Такива данни предостави Световният магнитен модел, който проследява магнитните полюси на Земята.

Според експерти това е половината от скоростта, регистрирана през 2000-те години, и почти 16 км годишно по-малко, отколкото през 2020 г. по време на последната актуализация на модела.

„За много дълго време магнитният полюс се движеше много бавно около Канада, започвайки някъде през 1500 г. През последните 20 години той се ускори и измести към Сибир, увеличавайки скоростта всяка година, докато преди около 5 години полюсът внезапно се забави, намалява от 50 на 40 км годишно“, казва Сиаран Беган от Британското геоложко проучване.

Според него учените никога не са наблюдавали подобно поведение, което само по себе си затруднява прогнозирането на промените в магнитното поле.

"В същото време Южният магнитен полюс се движи много бавно. И ние не знаем точно защо има такива разлики", добавя Бегън.

Въпреки факта, че подобни промени може да изглеждат далеч от ежедневието, те засягат живота ни доста силно. Например магнитните компаси са крайъгълен камък на съвременната навигация, дори компасите на смартфоните.

Промените в магнитното поле на Земята също могат да повлияят на сондажите за нефт и газ или изследванията на сеизмичната активност на планетата.

Северният магнитен полюс е открит за първи път през 1831 г. от сър Джеймс Кларк Рос, британски изследовател на Арктика. Оттогава магнитният полюс се движи към Сибир.

Флуктуациите в магнитния северен полюс могат да бъдат повлияни от "струен поток" от течно желязо в ядрото на Земята, казва Фил Ливърмор, професор в университета в Лийдс. Наблюдението на движението на този поток може да подобри прогнозирането, но проблемът е, че течното желязо е дълбоко под земната кора.